Kolejna awaria sieci BlackBerry

Tuż przed Bożym Narodzeniem użytkownicy terminali BlackBerry w Kanadzie i Stanach Zjednocznych mieli poważne problemy z dostępem do poczty elektronicznej. Poprzednia awaria amerykańskiej częsci systemu pocztowego BlackBerry miała miejsce 17 grudnia. Zdaniem analityków obie awarie poważnie nadszarpnęły zaufanie do kanadyjskiego operatora.

Ostatnia awaria nastąpiła 23 grudnia w nocy. Poczta elektroniczna nie docierała na terminale BlackBerry działające w różnych sieciach i regionach obu Ameryk. Chociaż stan ten trwał tylko kilka godzin, to zbiegł się w czasie ze zwiększoną liczbą wiadomości e-mail zawierających życzenia świąteczne i wywołał potężną falę krytyki wobec polityki kanadyjskiego koncernu Research In Motion. Producent urządzeń BlackBerry jest również jedynym operatorem ogólnoświatowego systemu pocztowego pod tą samą nazwą. Cała sieć odpowiedzialna za transmisję wiadomości e-mail na terminale BlackBerry opiera się bowiem tylko na dwóch centrach danych - w Egham pod Londynem i w kanadyjskim Waterloo. Obsługują one odpowiednio użytkowników w Europy i pozostałych regionów świata.

Bez wątpienia dwie grudniowe awarie negatywnie odbiją się na wizerunku kanadyjskiego koncernu. Zdaniem analityków w obliczu rosnącej konkurencji pionier technologii push e-mail będzie musiał zmienić taktykę opartą na zapewnieniach o podnoszeniu bezpieczeństwa i stabilności infrastruktury informatycznej obsługującej sieć BlackBerry. Warto dodać, że poprzednia tak poważna awaria sieci BlackBerry nastąpiła w lutym ubiegłego roku. Problemy wystąpiły w związku z nieudaną aktualizacją oprogramowania w kanadyjskim ośrodku.

W trzecim kwartale trwającego roku rozliczeniowego przychody firmy Research In Motion przekroczyły 3,92 mld USD i były o 11 proc. wyższe od wpływów za wcześniejszy kwartał. Około 82 proc. obrotów to przychody z tytułu sprzedaży terminali BlackBerry. Dalsze 14 proc. to wpływy z usług, a kolejne 4 proc. - ze sprzedaży oprogramowania i innych źródeł. Kwartalny zysk netto wyniósł ok. 628 mln USD. Pod koniec listopada 2009 roku z terminali BlackBerry korzystało 36 mln osób na całym świecie. Większość z nich to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Czytaj też:

Właściciel byłych fabryk AMD kupił firmę Chartered Semiconductor Manufacturing

Niejasna przyszłość Windows w komórkach

Skype dla biznesu już w przyszłym roku