Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Kochamy polskie seriale (w internecie)?

Osoby młode, które nie osiągnęły jeszcze 24 roku życia, częściej oglądają seriale zdobyte za pomocą internetu (ściągnięte z sieci lub w przekazie strumieniowym) niż w TV - wynika z badania "Telewizja bez telewizorów?", przeprowadzonego przez Gazeta.pl i SWPS. Co interesujące, najpopularniejszy polski serial - Świat według Kiepskich - wskazany został (wbrew tytułowi tego tekstu) przez niemal dwa razy mniej respondentów niż najbardziej popularny serial zagraniczny - Dr House.

Jak pokazało badanie, 80 proc. respondentów ze wszystkich grup wiekowych ogląda seriale w telewizji, zgodnie z ramówką programową. Natomiast którykolwiek ze sposobów internetowych deklaruje 39 proc. ogółu badanych. Sposoby związane z internetem to oglądanie z samodzielnie ściągniętego pliku (26 proc.), z otrzymanej/pożyczonej płyty ze ściągniętymi odcinkami (16 proc.) i z serwisów umożliwiających oglądanie w przekazie strumieniowym (11 proc.).

Oglądanie seriali jest dla oglądających czynnością codzienną lub niemal codzienną. 55 proc. oglądających w pojedynkę sugeruje, że obcowanie z serialami nie pełni już powszechnie typowej dawniej dla telewizji funkcji towarzyskiego rytuału.

Kochamy polskie seriale (w internecie)?

Zagraniczne seriale: ranking; Żródło: Gazeta.pl

Ankieta rozesłana została do użytkowników poczty Gazeta.pl (1303 ankiety zostały w pełni wypełnione, z czego 1206 przez widzów seriali). Pozyskana próba jest zbieżna pod względem miejscowości zamieszkania z profilem polskich internautów, jednak wniosków nie można uogólniać na całą populację polskich internautów. Zgodnie z intencją organizatorów badanie ma jedynie zapoczątkować refleksję nad współczesnymi sposobami uczestnictwa w kulturze.

Zainicjowane badania może mieć też związek z tworzonymi przez Agorę serialami, z których najgłośniej ostatnio jest o N1ckoli.