Kłopotliwa sprzedaż Poland.com

Tomasz Czechowicz, "cudowne dziecko" polskiej nowej gospodarki, po paśmie nagród i udanych transakcji, zanotował pierwsze potknięcie.

Tomasz Czechowicz, "cudowne dziecko" polskiej nowej gospodarki, po paśmie nagród i udanych transakcji, zanotował pierwsze potknięcie.

Na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost, wśród biznesmenów działających w branży IT są tylko dwie osoby młodsze od Tomasza Czechowicza.

To założyciele i właściciele Wirtualnej Polski, ale i oni znaleźli się w rankingu dzięki wycenie wspólnych udziałów w portalu, podczas gdy w przypadku szefa MCI Management brano pod uwagę majątek należący tylko do niego. Na tę pozycję, mimo iż ma zaledwie 31 lat, pracował już od szkoły średniej, kiedy to zbudował firmę tworzącą proste programy komputerowe.

Kłopotliwa sprzedaż Poland.com
Ale sukces wrocławianina ma genezę w innym przedsięwzięciu. Na początku studiów, wraz z dwoma kolegami studentami, założył firmę JTT Computer, która w 1994 r. została przekształcona w spółkę akcyjną. Tomasz Czechowicz został prezesem zarządu i dyrektorem zarządzającym. Firma wyrosła na drugiego, po Optimusie, producenta komputerów klasy PC w Polsce.

Na pierwsze wyróżnienie Tomasz Czechowicz nie musiał długo czekać. W 1996 r. został bowiem uhonorowany tytułem "Młody, utalentowany biznesmen roku". Jednak w 1998 r. Tomasz Czechowicz odszedł z JTT. Sam przyznaje, że nie do końca dobrowolnie. Wszystko przez konflikt z pozostałymi założycielami i udziałowcami spółki, wynikający z rozbieżności co do dalszych planów rozwoju firmy. Prezes planował wprowadzenie JTT na giełdę i upatrywał szansy na podniesienie wartości poprzez konsolidację i wejście na rynek internetowy. Wspólnicy byli innego zdania. Uważali, że za mało angażuje się w bieżącą działalność firmy, i usunęli szefa z zajmowanego przezeń stanowiska. Tomasz Czechowicz odnalazł się jednak w nowej roli. Założył pierwszy polski fundusz typu venture capital, do którego wniósł posiadane akcje poprzedniej firmy. Obecnie MCI Management jest największym polskim funduszem tego typu, a 60% akcji należy do Tomasza Czechowicza, który jest też prezesem spółki.

Profil działania funduszu jest prosty. Inwestuje do 2 mln USD w młode spółki takich branż, jak IT, telekom, media na co najmniej 3 lata i oczekuje stopy zwrotu w wysokości 30% rocznie. Inwestycja jest zamykana sprzedażą udziałów inwestorowi strategicznemu lub wprowadzeniem spółki do obrotu publicznego. Obecnie w portfelu inwestycyjnym funduszu znajdują się udziały ośmiu spółek, wyceniane przez Société Generale Securities Polska na 400-500 mln zł.

Ta działalności przyniosła Tomaszowi Czechowiczowi kolejne wyróżnienia w kraju. Uznano go m.in. za jedną z trzydziestu osób mających wpływ na wygląd polskiej nowej gospodarki. Największe jednak wyróżnienie to zaliczenie Polaka w styczniu tego roku do Liderów Jutra. Corocznie Forum Ekonomiczne w Davos honoruje tym tytułem 100 osób z całego świata za wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak biznes, polityka, organizacje pozarządowe, media, sztuka i kultura. Dotychczas tylko kilku Polaków znalazło się wśród wyróżnionych. Tomasz Czechowicz dołączył zaś do takich sław rynku IT, jak Bill Gates czy Michael Dell. Zanim jednak odebrał ten tytuł, przeprowadził dwie operacje w pewien sposób ze sobą powiązane, z których jedna zakończyła się sukcesem, druga niekoniecznie takim się stanie.