Klienci TPSA w spamerskiej czołówce

Według serwisu SenderBase polskie sieci należące do TPSA są absolutnymi rekordzistami na świecie pod względem liczby wysyłanej poczty elektroniczej. Codziennie z sieci TPSA na świat wychodzi prawie 320 mln emaili. Niestety, większość z nich to spam, phishing, łańcuszki i inne oszustwa.

Dane przedstawiane w czasie rzeczywistym przez serwis SenderBase.org pokazują, że sieci należące do TPSA ostro konkurują z hiszpańską telekomunikacją o pierwsze miejsce w ilości wysyłanego spamu. Obie sieci generują ponad pół miliarda emaili dziennie.

Polski rekordzista to działający pod Windows serwer 83.14.205.75. Jak obliczył Łukasz Kozicki na grupie dyskusyjnej pl.internet.mordplik, z tego komputera wysyłanych jest około 160 tysięcy listów dziennie, czyli średnio 2 listy na sekundę.

Ale to tylko rekordzista. Pierwsze kilkadziesiąt pozycji wypełniają szczelnie komputery zarejestrowane w domenie internetdsl.tpnet.pl. Każdy z nich jest najprawdopodobniej tzw. otwartym relay'em i przesyła tysiące listów na godzinę dla spammerów z całego świata. Większość z nich to serwery szkół, niewielkich firm lub sieci osiedlowych.

Cierpią wszyscy

Problem ten pojawił się na całym świecie wraz ze inwazją tanich linii DSL. W sieci momentalnie pojawiły się miliony niezabezpieczone serwerów działających na publicznych adresach IP i momentalnie przejmowanych przez piratów z przeznaczeniem na powielacze spamu i serwery phishingowe.

Problem ten rozwiązuje się na świecie w różny sposób. Część dostawców Internetu po prostu blokuje ruch na porcie 25 (SMTP) dla najbardziej zaspamowanych serwerów, zmuszając tym samym administratora do reakcji, jeśli chce on odzyskać możliwość wysyłania poczty.

Inni operatorzy udostępniają możliwość wysyłania poczty tylko przez swój serwer SMTP, do którego jest jednak konieczna autoryzacja danymi abonenta.

TPSA nie robi z tym nic. Nie ulega jednak wątpliwośc, że jakieś działania podjąć musi.

Niestety, na nieodpowiedzialności właścicieli dziurawych serwerów cierpią wszyscy. Całe klasy adresów IP należące do TPSA są - poniekąd słusznie - dodawane do dynamicznie tworzonych czarnych list, które serwery pocztowe na całym świecie wykorzystują do blokowania ruchu SMTP.

Polskie firmy mające adresy w "skażonych" sieciach doświadczają przez to problemów z doręczaniem swojej poczty do innych maszyn na świecie - nikt nie chce rozmawiać ze spammerami...

SenderBase.org http://www.senderbase.org/