Kindle w Polsce: rewolucja w świecie e-booków

Kindle, jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych czytników książek elektronicznych na świecie, trafił dziś na rynek Polski. Dzięki temu, urządzenie Kindle Wireless Reading Device można już zamawiać oficjalną drogą, w sklepie Amazon. Czytnik e-booków kosztuje 279 dolarów i umożliwia czytanie setek angielskich i polskich książek. Deklaracja Amazonu spowodowała również bardzo poważną reakcję rodzimego gracza - Kolporter zapowiedział, że jeszcze w tym roku pojawi się eClicto, polski odpowiednik Kindle.

Kindle w Polsce: rewolucja w świecie e-booków

"Kindle Wireless Reading Device" oferuje 6-calowy wyświetlacz (rozdzielczość ekranu to 600 x 800 pikseli), 0,36 cali grubości oraz pamięć wewnętrzną 2GB umożliwiającą przechowywanie nawet do 1500 książek elektronicznych. Co więcej, urządzenie jest niezwykle lekkie, bowiem waży niecałe 290 gramów.

Kindle Wireless Reading Device - charakterystyka techniczna
 • Wyświetlacz: 6 cali (rozdzielczość 600 x 800 pikseli, 167 PPI)
 • Wymiary: 203.2mm x 134.6mm x 9.1mm
 • Waga: 289,2 grama
 • Pamięć: 2GB (1,4GB dostępnego miejsca do wykorzystania przez użytkowników)
 • Żywotność baterii: od 4 dni (włączona obsługa sieci bezprzewodowej) do 2 tygodni (wyłączona obsługa sieci bezprzewodowej)
 • Szybkość ładowania: około 4 godzin (zasilacz), dodatkowo możliwość ładowania poprzez kabel USB
 • Obsługa sieci: 3G, EDGE/GPRS
 • Port: USB 2.0
 • Dźwięk: 3.5mm stereo audio jack
 • Obsługiwane formaty: Kindle (AZW), TXT, AA, AAX, MP3, MOBI, PRC, PDF, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP (po konwersji)
 • Gwarancja: 1 rok
Zobacz również

Amazon Kindle DX z 9,7-calowym wyświetlaczem pozostanie w sprzedaży. Cena urządzenia jak na razie pozostanie bez zmian i wynosić będzie 489 dolarów za sztukę.

Więcej na temat Kindle i Kindle DX:

Główną i najważniejszą cechą nowego Kindle jest możliwość bezpośredniego pobierania e-booków z wykorzystaniem technologii Wi-Fi oraz 3G i EDGE/GPRS. Mapa na stronie sklepu Amazon wskazuje, że usługa będzie dostępna na terenie całej Polski.

Niestety jak na razie rzeczywistość prezentuje się znacznie gorzej - Wi-Fi w nowym Kindle działa jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, a Amazon nie podał jeszcze, którzy operatorzy w Polsce umożliwią kupowanie i pobieranie książek za pośrednictwem sieci 3G. Efekt? Klient, który teraz zdecyduje się na zakup nowego Kindle będzie musiał i tak w najbliższym czasie korzystać z tradycyjnego modelu kupowania e-booków w sklepach internetowych, pobierania ich na dysk komputera i kopiowania po podłączeniu do portu USB 2.0. Polscy klienci nie mogą również korzystać z eksperymentalnej przeglądarki internetowej wbudowanej w Kindle oraz prowadzić blogów.

Polscy konsumenci mogą nabyć urządzenie już od 279 dolarów. Tu jednak również należy uważać - do zakupu trzeba doliczyć opłaty za przesyłkę oraz cło. Efekt? Realna cena nowego Kindle w Polsce wynosi około 366 dolarów za egzemplarz.

Nowy Kindle, a książki po polsku

Jedną z ważniejszych rzeczy jaka z pewnością zainteresuje polskich użytkowników jest dostępność książek na nowego Kindle w wersji międzynarodowej. Teoretycznie jest to około 300 tysięcy pozycji. Niestety jednak w praktyce liczba ta okazuje się być znacznie mniejsza. Amazon nie sfinalizował jeszcze umów z większością europejskich wydawców, w efekcie czego nie może on sprzedawać amerykańskich książek na naszym rynku. Co więcej, książki, które sprzedaje księgarnia dostępne są w języku angielskim.

Również ceny e-booków wprowadzonych do sprzedaży wraz ze startem nowego Kindle nie zachwycają. Aktualnie średnia cena światowych bestsellerów wynosi około 12 dolarów za egzemplarz. Oprócz tego Amazon oferuje również ponad 100 tys. tytułów w cenie poniżej 6 dolarów. Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych za bestsellery płaci się będzie mniej - około 10 dolarów za sztukę.

Na szczęście nowy Kindle oprócz specjalnego formatu AZW, obsługuje również inne rozszerzenia. Wśród najważniejszych warto wymienić PDF, DOC, MOBI, TXT oraz PRC. Stwarza to użytkownikom spore możliwości jeśli chodzi o kupowanie oraz pobieranie elektronicznych książek w wielu językach (w tym również po polsku). Oprócz sklepu Amazon, transfer z wykorzystaniem Sieci bezprzewodowej umożliwiają takie serwisy jak FreeKindleBooks, Fictionwise, Webscriptions, Feedbooks, Munseys, MobileRead oraz ZinePal. Na stronach tych niewiele jest jednak ofert w naszym rodzimym języku. Wśród ciekawszych witryn, na których można nabyć publikacje po polsku, warto wymienić oczywiście ebook.pl (ponad 750 ebooków oraz blisko 430 audiobooków) czy bezkartek.pl (około 500 pozycji). Ściągnięcie interesujących nas pozycji wymaga jednak podłączenia Kindle do komputera.

eClicto - konkurencja nie śpi

Kindle w Polsce: rewolucja w świecie e-booków

eClicto

Wygląda więc na to, że nowy Kindle wprowadzi nieco zamieszania na polskim, nieco ubogim, rynku e-booków. Kilka dni po oficjalnej zapowiedzi firmy Amazon, do akcji przystąpił Kolporter. Firma zapowiedziała, że już w grudniu na naszym rynku ukaże się pierwsza, w pełni polska inicjatywa o nazwie eClicto. Jest to system dedykowany sprzedaży i czytaniu elektronicznych książek. W jego skład wchodzą: oprogramowanie zapewniające wydawcom konwersję tradycyjnych książek do formy elektronicznej, system dystrybucji, księgarnia dedykowana e-bookom oraz czytnik eClicto (wykorzystujący technologię e-papieru). Kolporter zapowiedział również powstanie specjalnego bloga, na którym osoby zainteresowane e-ksiażkami znajdą informacje ze świata kultury, zapowiedzi, recenzje oraz nowinki technologiczne.

"Tak kompleksowe rozwiązanie jest unikalne w skali europejskiej. Zależy nam na maksymalnym rozpropagowaniu możliwości jakie daje technologia e-papieru, pokazaniu korzyści jakie się z tym wiążą - zarówno dla twórców, wydawców, jak i czytelników. Bardzo poważnie myślimy również o tworzeniu systemów dedykowanych zamkniętym środowiskom informacyjnym" - tłumaczy Maciej Topolski, rzecznik Grupy Kolporter.

Co do samego urządzenia to na razie wiadomo, iż będzie ono przystosowane do czytania publikacji w formacie EPUB, PDF, TXT oraz HTML. Pamięć wewnętrzna umożliwi przechowywanie blisko 400 książek (przestrzeń ta jednak może zostać zwiększona o karty SD o pojemności do 4GB). Plusem ma być również wyświetlacz, wykorzystujący technologię papieru elektronicznego. Czytnik eClicto ma wymiary 118 x 188 x 8,5 mm, wraz z baterią waży tylko 174 g, a więc jest niezwykle lekkim i poręcznym urządzeniem. Czas ładowania baterii wynosi do 4 godzin, czas pracy baterii do 4 dni (w zależności od warunków użytkowania).

Cena pakietu, w którym oprócz czytnika będzie około 100 darmowych książek w wersji elektronicznej wynosić będzie 899 zł. eClicto będzie można kupić poprzez stronę www projektu i w sklepie internetowym kolporter.pl. Na starcie Kolporter Info chce wprowadzić na rynek testowo kilkaset sztuk czytników, aby zbadać chłonność polskiego rynku na ten produkt. Ceny e-booków będą zależne od polityki wydawców, którzy są właścicielami contentu.

- Początkowo dostępnych będzie kilkaset płatnych pozycji. Jesteśmy pewni, że ilość contentu będzie dynamicznie wzrastać - stwierdza M.Topolski.

Ciekawie zapowiada się również dostępność publikacji: na początku ma to być kilkaset pozycji. Maciej Topolski z firmy Kolporter zapewnia jednak, że ich liczba będzie szybko wzrastać. Głównie dzięki wspomnianemu wcześniej systemowi konwersji, dzięki któremu wydawcy będą w stanie umieszczać w Sieci książki dużo szybciej niż trafią one do księgarni w wersji papierowej.

"Mamy już podpisane umowy z blisko 40 wydawcami. Trzeba pamiętać, że e-booki w porównaniu z tradycyjnymi książkami mają tę przewagę, że ich nakład się nie wyczerpie. Część contentu będzie dostępna na komputery i czytniki, część wyłącznie na czytniki" - stwierdza M.Topolski. -"Stworzony przez nas system konwersji będzie umożliwiał wprowadzenie na rynek nowości wydawniczych znacznie wcześniej od wydań w wersji papierowej".

Kindle czy eClicto? - wybór polskich użytkowników

O sukcesie jednego bądź drugiego rozwiązania w Polsce zadecydują jednak sami użytkownicy. W tym celu na łamach naszego portalu spytaliśmy naszych czytelników o najważniejsze ich zdaniem cechy elektronicznej książki. Za zdecydowanie najważniejszą cechę uznano elastyczność i lekkość (24,29%). Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły takim funkcjom jak obsługa wielu typów plików (12,15%), dostęp do Internetu (10,32%), obsługa wielodotyku (10,12%) czy wbudowane baterie słoneczne (9,92%). Zaskakująco daleko uplasowały się takie cechy jak kompatybilność z zagranicznymi i polskimi sklepami z książkami (7 miejsce) czy możliwość synchronizacji z PC (9 miejsce). Wyraźnie więc widać, że obydwa urządzenia spełniać będą większość najważniejszych kryteriów postawionych przez użytkowników. O tym, które z nich zdobędzie większość naszego rodzimego rynku - przekonamy się w niedalekiej przyszłości.