Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Kindle na czele, iPad goni lidera

Urządzenie Kindle firmy Amazon jest obecnie najpopularniejszym czytnikiem e-booków w USA, wynika z raportu opublikowanego przez firmę ChangeWave. Ale pozycja lidera jest zagrożona, bo Kindle'a szybko dogania Apple iPad (który klasycznym czytnikiem e-booków nie jest, ale całkiem nieźle sprawdza się w tej roli).

Z danych statystycznych opublikowanych właśnie przez ChangeWave wynika, że Kindle jest podstawowym urządzeniem do czytania elektronicznych książek dla 47% Amerykanów, którzy korzystają z e-booków. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to świetny wynik - ale sytuacja zmienia się nieco, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zaledwie cztery miesiące temu współczynnik ten wynosił 62%.

Dwaj liderzy

Zupełnie inaczej sytuacja wypada w przypadku drugiego urządzenia na liście - tabletu iPad firmy Apple. W charakterze czytnika e-booków używa go obecnie 32% amerykańskich czytelników e-książek. To mniej niż Kindle'a, ale iPad błyskawicznie zdobywa nowych użytkowników - przez ostatnie cztery miesiące ich liczba zwiększyła się dwukrotnie (z 16% w sierpniu).

Inni producenci urządzeń do czytania e-książek na amerykańskim rynku praktycznie się nie liczą - trzeci na liście produkt, Sony Reader, może się pochwalić wynikiem 5-procentowym, zaś całkiem nieźle wypadający w testach Nook (oferowany przez sieć księgarni Barnes and Noble) - 4-procentowym.

Właściciele iPadów zadowoleni

Apple ma zresztą więcej powodów do zadowolenia - ankieterzy działający na zlecenie ChangeWave spytali też czytelników e-książek, czy są zadowoleni z swoich czytników. Najlepiej wypadł pod tym względem iPad - 75% jego użytkowników stwierdziło, że są z niego "bardzo zadowoleni" (podobnej odpowiedzi udzieliło jedynie 54% posiadaczy Kindle'a). 21% właścicieli iPada przyznało, że są "średnio zadowoleni" (38% w przypadku Kindle'a). Liczba osób, które były niezadowolone ze swoich czytników była w obu przypadkach znikoma (iPad 1%, Kindle 3%).

Z opracowania dowiadujemy się też, że choć wiele osób krytykuje stosowanie iPada jako czytnika e-książek (głównie z uwagi na pokryty błyszczącą powłoką wyświetlacz), to jednak znaczna część posiadaczy tego urządzenia - ponad 3/4 - używa swojego tabletu w tym charakterze.

Nie tylko e-książki...

Posiadacze iPada są też bardziej skłonni - niż użytkownicy Kindle'a - do czytania na tym urządzeniu innych tekstów niż tylko e-książki. Ponad połowa z nich używa tabletu jako czytnika e-gazet (w przypadku Kindle'a liczba ta nie przekracza 11%).

Ankieterzy ChangeWave zapytali również Amerykanów, którzy jeszcze nie posiadają czytnika e-booków, czy zamierzają kupić takie urządzenie. Połowa ankietowanych odpowiedziała, że rozważają taki zakup - 42% z nich chce kupić iPada, 33% - Kindle'a, 4% - Nooka, 2% - "smartfona z funkcją czytania e-książek", zaś 1% - Sony Readera.