Kindle DX teraz dostępny na całym świecie

Amazon będzie sprzedawać Kindle DX w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Użytkownicy urządzenia będą mogli bezprzewodowo pobierać książki z Amazona bez dodatkowych opłat.

Dostawy międzynarodowej wersji Kindle DX rozpoczną się 19 stycznia 2010 r. Obecnie zbierane są wstępne zamówienia na czytnik. W księgarni Amazona można obecnie nabyć 330 tys. anglojęzycznych książek przeznaczonych do lektury w czytniku.

Kindle DX został zaprezentowany w maju ubiegłego roku. Czytnik wyposażony jest w 9,7-calowy wyświetlacz, a w pamięci urządzenia mieści się 3,5 tys. książek. Cena Kindle'a to 489 dolarów. Urządzenie jest objęte roczną gwarancją.

Wiadomość o rozpoczęciu sprzedaży Kindle DX poza terenem USA pojawiła się krótko po tym, gdy po raz pierwszy w historii Amazon zanotował większą sprzedaż książek elektronicznych niż papierowych. Miało to miejsce w okresie ostatnich świąt Bożego Narodzenia.

Według szacunków Consumer Electronics Association (CEA) po bardzo dobrym 2009 r. w którym sprzedaż czytników podwoiła się, producentów takich urządzeń czeka kolejny dobry rok. Według prognoz Forrester Research już w tym roku sprzedaż czytników e-książek na terenie USA przekroczy poziom 6 mln sztuk, a pod koniec 2010 r. liczba ta może wzrosnąć nawet do 10 mln.

Największą przeszkodą w upowszechnieniu się czytników e-książek pozostaje ich cena. Zdaniem Allena Weinera, analityka firmy Gartner, aby zainteresowało się nimi więcej klientów, ceny tych urządzeń powinny spaść do około 99 dolarów. Obecnie najtańszy czytnik w USA kosztuje 199 dolarów.

60% czytników sprzedanych w USA w 2009 r. pochodziło od Amazona, na drugim miejscu z udziałem w wysokości 35% uplasowało się Sony. W trakcie rozpoczynających się w czwartek w Las Vegas targów Consumer Electronics Show 2010 z pewnością będziemy świadkami prezentacji kolejnych urządzeń tego typu.