Kindle 2: bojkot wszystkiego co droższe niż 9.99 USD i protest pisarzy

"Książki kosztują za dużo". Tak brzmiał popularny telewizyjny slogan używany w 1980 r. przez rodzinę Haft do promocji ich tanich książek i sieci księgarenek. Sądząc po zwiększającej się irytacji użytkowników Kindle 2, wydaje się, że slogan mógłby zostać dziś uaktualniony. Brzmiałby "E-książki kosztują za dużo".

Na popularnym forum o czytniku Kindle pojawił się wpis "Boycott anything over $9.99," pod którym to tematem dopisano ponad 1400 odpowiedzi. Większość z wpisów pojawiła się po tym, jak Kindle 2 trafił w niedzielę do obiegu.

E-booki rozprowadzane przez Amazon.com, a przeznaczone na Kindle i Kindle 2 sprzedawane są za cenę wyższą niż 9.99 USD za sztukę. Część z osób biorących udział we wspomnianej dyskusji zgadza się z tym, że określone tytuły książkowe są więcej warte, nawet jeśli wydane w formie przeznaczonej na czytnik. Jednak większość komentujących narzeka na stosowany przez Amazon sposób promocji. Sklep zapewniał, że wiele tysięcy książek na Kindle 2 miało kosztować 9.99 USD i mniej. Wg danych przytoczonych przez jedną z osób uczestniczących w dyskusji, książki za 9.99 USD (i mniej) stanowią jedynie 33.26 proc. wszystkich pozycji dostępnych na Kindle 2.

Klienci wytykają, że skoro Kindle 2 kosztuje 359 USD, cena e-książki powinny być zmniejszona o koszty twardej okładki czy papieru.

To nie koniec kontrowersji wokół Kindle 2

Inną dyskusję wzbudziła eksperymentalna funkcja Kindle 2 - text-to-speech. Nowy czytnik od Amazon na żądanie odczytuje swoim cyfrowym głosem treść e-booka. Jak jednak zauważyli zgromadzeni w gildii pisarze, nowa funkcja zagraża wersjom audio ich książek.

Na obawy szybko odpowiedział Amazon.com, dając autorom książek możliwość zadecydowania, czy chcą by ich dzieła mogły być czytane na głos przez Kindle 2.

"Dzięki nowemu poziomowi kontroli, wydawcy i autorzy będą mogli wybrać, czy włączona funkcja text-to-speech służy ich interesowi. Wierzymy, że wielu z nich uzna, że tak właśnie jest" - podano w oficjalnym stanowisku Amazon.com.