Kilka nowości od Google

Sklep z aplikacjami na przeglądarkę Chrome, otwarcie na zewnętrznych programistów API usługi Buzz, bezpłatny standard wideo w sieci, upublicznienie Google Wave - to tylko niektóre z ogłoszonych przez Google nowości podczas konferencji I/O.

Podczas pierwszego dnia konferencji Google I/O, wyszukiwarkowy gigant zaprezentował kilka nowych usług. Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest Chrome Web Store. Jest to sklep z aplikacjami, które zostały stworzone specjalnie na przeglądarkę Google Chrome. Podobnie jak w app store, nie wszystkie z umieszczonych tam aplikacji będą płatne, a głównym założeniem jest danie programistom miejsca by mogli lepiej promować swoje dzieła.

Co interesujące, z aplikacji korzystać będzie można na innych przeglądarkach, pod warunkiem, że obsługują HTML5. Oznacza to, że wykluczony jest jak na razie Internet Explorer. Możliwe też, że na innych przeglądarkach zadziałają jedynie darmowe aplikacje, gdyż system opłat zostanie zintegrowany z Gooogle Chrome. Pytań jest dużo więcej, zwłaszcza że Chrome Web Store ma dopiero ujrzeć światło dzienne.

Kilka nowości od Google

Aplikacje na Google Buzz.

Kolejnym godnym opisania faktem jest otwarcie API Google Buzz. Oznacza to, że od teraz zewnętrzni deweloperzy mogą rozpocząć pisanie oprogramowania na tę usługę. Jak oceniają obserwatorzy, krok ten może pomóc znów spopularyzować usługę, która po mocno kontrowersyjnym debiucie zeszła na dalszy plan. O tym jak bardzo potrzebne było otwarcie API świadczy chociażby fakt, że internauci nie czekając na ruch Google, sami zaczęli tworzyć aplikacje (guziki), za pomocą których można dodawać treści do Buzz.

Google przetestowało już swoje API z wybranymi parterami takimi jak Tweetdeck czy Seesmic, którzy znani są z aplikacji na Twittera. Na stronie Google.com/buzz/apps można zobaczyć, jakie aplikacje są w przygotowaniu.

Kolejną nowością (choć już wcześniej zapowiadaną) jest WebM - otwarty, darmowy standard wideo w sieci. Jest to codec, który może działać w przeglądarkach HTML5 bez obsługi flasha. Do standardu WebM zostaną dostosowane wszystkie filmy znajdujące się na YouTube.

Obsługę tego formatu zapowiedziały już Mozilla oraz Opera. WebM konkurował będzie z H.264, preferowanymi przez część rynku, z Microsoftem oraz Apple na czele.

Przedstawiciele koncernu Google poinformowali także, że usługa Wave - sieciowa platforma do komunikacji i współpracy - jest dostępna dla każdego użytkownika, który zechce ją przetestować.