Kiedy ukaże się Google Chrome OS

System operacyjny Google zostanie udostępniony w czwartym kwartale 2010 r. Premierze Chrome OS towarzyszyć będzie otwarcie internetowego sklepu z aplikacjami dla systemu.

Kiedy ukaże się Google Chrome OS
Zamiar wydania własnego systemu operacyjnego firma Google ujawniła w lipcu 2009 r., natomiast oficjalna prezentacja oprogramowania miała miejsce cztery miesiące później, w listopadzie. Wówczas mówiło się, że ten open source'owy, bazujący na przeglądarce internetowej Chrome system ukaże się w postaci finalnej w trzecim kwartale 2010 r.

Sundar Pichai, szef projektu, w trakcie targów Computex 2010 (1-5 czerwca, Taipei) poinformował o przesunięciu tej - i tak dość ogólnikowej - daty.

W tym samym czasie otwarty zostanie Chrome Web Store, sieciowa usługa w której użytkownicy Chrome OS będą mogli zaopatrywać się w narzędzia rozszerzające funkcjonalność systemu.

Co to Google Chrome OS

Chrome OS przeznaczony jest dla komputerów osobistych i urządzeń mobilnych, takich jak netbooki czy tablety. Wydaje się, że system - jako "webcentryczny", oparty na przeglądarce internetowej - większe uznanie mógłby zyskać w tabletach. Netbooki służą bowiem jako komputery bardziej ogólnego przeznaczenia, w tym do pracy, z kolei głównym przeznaczeniem tabletów wydaje się być zapewnienie użytkownikowi szybkiego dostępu do informacji i wygoda w przeglądaniu zasobów Internetu.

Chrome OS mógłby znaleźć zastosowanie np. w tablecie Google, którego rysunki koncepcyjne mieliśmy już okazję zobaczyć.

Systemowi mają przyświecać te same cele, które Google postawiło sobie tworząc przeglądarkę - "szybkość, prostota i bezpieczeństwo". Sercem Chrome OS jest jądro Linuksa. System będzie można uruchamiać na komputerach z procesorami x86 i ARM. OS wykorzysta technologię cloud computing - pliki użytkownika będą przechowywane w "chmurze".

Chrome OS - zobacz wideoprezentację: