Kiedy 15 Mb/s dla zwykłego Kowalskiego?

DSL 15000 - nie dla mas

Klienci mają konkretne oczekiwania co do parametrów usług i ceny jaką mogą za nie zapłacić - przekonuje Joanna Pasynkiewicz, wiceprezes Aster City Cable. DSL Telekomunikacji Polskiej jest zaś skierowana do klientów biznesowych - za wysoką przepustowość trzeba zapłacić odpowiednio wysoki abonament (608,78 zł), a to sprawia, że cena jest poza zasięgiem przeciętnego klienta indywidualnego. "To zupełnie inny sektor usług", dodaje Marek Sowa. "Dostęp do Internetu DSL jest dostosowany do potrzeb i wymagań firm z sektora MSP i ich możliwości finansowych. Do klientów indywidualnych skierowana jest natomiast neostrada tp" - informuje z kolei Barbara Górska, rzecznik TP.

W zamieszczonej poniżej tabeli możecie znaleźć porównanie "najmocniejszych" ofert szerokopasmowego dostępu do Internetu wybranych polskich operatorów. W zestawieniu znalazły się usługi o największej przepustowości łącz firm Aster City Cable, Dialog, Netia, TP SA, UPC i Vectra.

Kiedy 15 Mb/s dla zwykłego Kowalskiego?

Porównanie najszybszych usług dostępowych z oferty wybranych operatorów

Jak wynika z powyższej tabeli, z wymienionych operatorów jedynie TP SA narzuca klientom limity pobierania danych. "Obowiązujące limity są na tyle wysokie, że nie stanowią problemu dla zdecydowanej większości osób, które korzystają z naszych usług w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. [...] Problem przekroczenia limitu dotyczy jedynie kilku procent abonentów." - mówi w rozmowie z PC World Online Kornelia Mathea, zastępca Dyrektora Dywizji Usług dla Domu w Telekomunikacji Polskiej (obszerny wywiad z K. Matheą zamieściliśmy w artykule "Co dalej z neostradą?").

Dla porównania, w Wielkiej Brytanii podstawową oferowaną przepustowością są łącza o transferze 2 Mb/s. "Dlatego też można przyjąć, że z takich łączy korzysta zdecydowana większość brytyjskich internautów, użytkowników broadbandu" - mówi w rozmowie z PCWK Online przedstawiciel operatora działającego na Wyspach - British Telecomunications - Paul Blacker. "A liczba gospodarstw domowych podłączonych do szybkiego, szerokopasmowego Internetu w W. Brytanii wynosi 8 milionów). Miesięczny abonament za najtańszą opcję łącza2 Mb/s wynosi zaś ok. 80 zł.

W przypadku DSL 15000 dziwić może nieco niska szybkość wysyłnia danych od klienta. "Upload jest ograniczany przez samą technologię i nie wynika z ograniczeń nakładanych przez TP", dowiedzieliśmy się w biurze prasowym firmy. Technologia ADSL2+ (wykorzystywana do świadczenia usługi dostęp do Internetu DSL tp w omawianych opcjach dostępowych) pozwala na maksymalną wartość uploadu 1 Mb/s. "Oferta TP nie odbiega zatem w znacznym stopniu od maksymalnych wartości jakie oferuje obecna technologia. Technologia ADSL jest dostosowana do specyfiki pracy w Internecie gdzie większość informacji jest pobierana (dlatego wysoki download) natomiast mniej informacji jest wysyłane przez użytkownika (niższy upload)", przekonuje Barbara Górska, rzecznik TP SA.

Warto w tym miejscu zastanowić się nad niewielką popularnością tych usług dostępowych o największej przepustowości. Ponad 2/3 klientów neostrady tp to użytkownicy najsłabszych łącz (128/256 kb/s), a z pakietu dostępowego TwójŚwiat, najszybszego broadbandu w ofercie firmy Aster, korzysta zaledwie 4 % klientów firmy. Czyżby usługi o średniej przepustowości, rzędu np. 1 Mb/s (pobieranie danych) pokrywały zapotrzebowanie klientów na szerokopasmowy dostęp do Internetu? Z relacji J. Pasynkiewicz wynika, że tak.