Kciuki w górę - Wykop jednak ma konkurenta

Po tym jak ze sceny usunął się Wyczaj.to, Wykop.pl stał się jedynym poważnym serwisem ze społecznościowymi zakładkami. Jednak rynek nie lubi próżni i kolejny portal spróbuje sił na tym polu.

Kciuki w górę - Wykop jednak ma konkurenta
Gdy Grupa O2 uruchomiła serwis Sfora.pl, szumnie okrzyknąłem ten projekt konkurentem dla Wykop.pl. Jak się wkrótce okazało, jedyną wspólną cechą obu serwisów są rekomendacje społecznościowe, a Sfora to taki bardziej społecznościowy serwis informacyjny.

W międzyczasie swój upadek ogłosił chyba najpoważniejszy konkurent dla Wykopu, czyli stworzony przez Onet Wyczaj.to. Oczywiście wciąż funkcjonują inne podobne serwisy, także bazujące na rekomendacjach społeczności, jak Elefanta.pl czy Fx4.pl. Jednakże nie są to bezpośrednie klony Digg.com (jak jest w przypadku Wykop.pl czy Wyczaj.to), a raczej kolejne przeobrażenia protoplasty zza oceanu. Dla przykładu Elefantana.pl ogranicza się do oceniania tylko stron internetowych, a w Fx4.pl opcja oceny została przesunięta na drugi plan.

Społeczność w budowie

Inaczej jest z uruchamianym właśnie przez Grupę O2 projektem. Kciuk.pl, bo tak nazywa się strona, to agregator treści dodawanych i ocenianych przez społeczność internautów.

- "Dzięki społeczności Kciuk.pl i głosom przez nią oddawanym masz gwarancję, że linki, na które trafiasz na Kciuk.pl, są starannie przefiltrowane, i to co zobaczysz na stronie Kciuk.pl, jest HOT! - czytamy w trochę wybiegającym w przyszłość opisie strony. Bo Kciuk.pl nie ma jeszcze społeczności, a dostęp do niego jest póki co zahasłowany.

Kciuki w górę - Wykop jednak ma konkurenta

Treści na Kciuk.pl mogą dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy. Co ciekawe, także osoby niezalogowane mogą pozytywnie ocenić treść (dać kciuk w górę); Rejestracja nie jest też zresztą konieczna do oceniania treści na Sfora.pl

Najwyraźniej twórcy Kciuk.pl poświęcili trochę czasu, aby strona w dniu startu nie była całkiem łysa. Na Kciuk.pl można już teraz znaleźć sporo rożnych, przyciągających uwagę treści.

Funkcjonalność

Internauta, który znajdzie ciekawy link w sieci może go dodać do konkretnych kategorii tematycznych. Obok znanych z Wykopu kategorii jak technologia, rozrywka czy sport, na Kciuku (co zdaje się charakterystyczne dla o2) jest też kategoria "Sexy". Przed dodaniem znaleziska należy określić, czy zawiera ono treści erotyczne.

Od Wykopu Kciuk różni się jeszcze kilkoma funkcjonalnościami. Co bardzo ciekawe, Kciuk.pl automatycznie zasysa tytuł i lid z artykułu, który dodajemy do serwisu oraz własnoręcznie dobiera tegi. Wystarczy dodać link. Funkcjonalność ta nie zadziałała mi jednak przy każdym serwisie (prawdopodobna wina wersji "private beta", w jakiej znajduje się Kciuk.pl).

Pozatym dodający znalezisko do Kciuk nie musimy ograniczać się do jednego linku, który do niego prowadzi. Kciuk na starcie daje możliwość dodawania wielu adresów; obecnie liczba dodawanych linków sięga nieskończoności, co może być także błędem wersji beta.

Na koniec pożalę się tylko (pamiętając, że to wersja beta), że mi linku nie udało się dodać; błędów było więcej.

Kciuki w górę - Wykop jednak ma konkurenta

Podsumowanie

Czy Wykop.pl powinien bać się Kciuka? Wyczaj.to nie wybił się na mocnych plecach, jakie dawał mu tato Onet. Kciuk wyróżnia jednak dosyć świeże podejście do tematu. Kluczowe będzie tu jednak to, czy Grupie O2 uda się stworzyć na swoim nowy serwisie zgraną społeczność.

Jak powtarza zawsze (gdy proszę go o komentarz) Michał Białek z Wykopu - "Kwintesencją Wykopu jest nie algorytm wykopywania, ale Społeczność, która (współ)tworzy nasz serwis". Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.