Kaspersky i BitDefender walczą z robakiem Bagle

Firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe, zmuszone są w ostatnim czasie do wytężonego wysiłku w walce z coraz wymyślniejszymi robakami internetowymi. Ostatnie wcielenia 'insekta' Bagle zawierają archiwa w formacie ZIP, które zostały zabezpieczone hasłem i tym samym nie jest możliwe ich skanowanie. Jednak w ostatnich dniach, dzięki firmom Kaspersky Labs oraz BitDefender, udało się pokonać tę przeszkodę.

Zabezpieczenie hasłem archiwum w formacie ZIP, uniemożliwia skanerowi antywirusowemu sprawdzenie jego zawartości. Taki sposób zabezpieczenia załączników wykorzystują ostatnie wcielenia dynamicznie rozprzestrzeniającego się po Sieci robaka Bagle. Jednak, co warte podkreślenia, zauważono, iż w treści takiego e-maila znajduje się zazwyczaj hasło do otwarcia załącznika. To z kolei otworzyło furtkę dla firm antywirusowych, które dość szybko poradziły sobie z zaistniałym problemem.

W ostatnich dniach firmy Kaspersky Labs oraz BitDefender, udostępniły aktualizację swoich produktów antywirusowych, które potrafią otworzyć zabezpieczony hasłem plik i natychmiast poddać go skanowaniu, zanim niebezpieczny pakunek znajdujący się w środku przedostanie się do systemu. Zdaniem przedstawicieli BitDefender, udało się skonstruować specjalny mechanizm wyszukujący hasła do archiwum ZIP w treści e-maila, który umożliwia w efekcie usunięcie przeszkody w dotarciu skanera antywirusowego do zabezpieczonego pliku.

Więcej informacji:

Kaspersky Labs -http://www.kaspersky.com

BitDefender - http://www.bitdefender.com