Karuzela z prezesami

Raczej bez cięć

Zdaniem Marcina Borka, obecnego wiceprezesa Interii postawienie na rozwój i badania, które zapowiada Błażewicz, jest właściwą drogą rozwoju spółki. Taka aktywność jest dobra i nie sądzę, by wzrost znaczenia tego typu działalności portalu obywał się kosztem jakiejkolwiek innej. Sądzę, że zmiany w Interii mogą jedynie przyczynić się do powiększenia zespołu pracowników, a nie go zredukować.

Podobnego zdania jest Jacek Pasławski: Nie spodziewałbym się cięć, ale to wszystko zależy od nowego zarządu.

Z tego, co udało nam się dowiedzieć od jednego z kluczowych pracowników w spółce, od momentu kiedy ComArch przesłał żądanie zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ani jedna osoba w Interii nie odeszła oraz ani jedna nie dostała wypowiedzenia. Przyszło za to kilka nowych.

Jak w kalejdoskopie

W ubiegłym tygodniu Jacek Pasławski pozbył się swoich udziałów w Interii - prawie 17 tys. akcji sprzedał za ponad 815 tys. zł. Udziały w Interii to znacząca część mojego majątku - skomentował dla Internet Standard - Nie mam aż takiego zaufania do zmian w firmie, by zaryzykować i pozostawić tam mój majątek.

Zmiana w zarządzie spółki będzie kolejną ingerencją ComArchu w strategię portalu w ciągu ostatnich dwóch lat. Przypomnijmy, że pod koniec 2004 roku z Interią pożegnał się Tomasz Jażdżyński w wyniku konfliktu o wizję rozwoju portalu. W międzyczasie ze spółki odszedł Grzegorz Wójcik, wiceprezes spółki, związanej z nią od jej początków.

Zaplanowane na połowę października zmiany w zarządzie objemują nie tylko wprowadzenie na stanowisko prezesa Grzegorza Błażewicza (na miejscu Jacka Pasławskiego), ale również zastąpienie Marcina Borka Dariuszem Mazurkiewiczem z ComArchu (więcej o samych postaciach tutaj)

Nie wiadomo, czy Marcin Borek i Jacek Pasławski zostaną w grupie ComArch. Jak dowiedzieliśmy się w ComArchu, prowadzone są na ten temat rozmowy.

Roszady w radzie

Zarząd to tylko jedno poletko zmian. ComArch zmienić zamierza również skład rady nadzorczej spółki. W tej kwestii nie udzielam komentarza - zaznaczył Grzegorz Błażewicz - Nie znam szczegółów.

Bliższych informacji nie chciał zdradzić również Paweł Przewięźlikowski, członek rady nadzorczej Interii, który zaangażowany był w powstawanie portalu 6 lat temu. Nie mogę komentować tej sprawy - zaznaczył - Nie mogę powiedzieć, skąd decyzja o zmianie składu rady nadzorczej.

W radzie nadzorczej Interii znajduje się 5 członków - dwie osoby z ComArchu i 3 związane z RMF FM. Nieoficjalnie spekuluje się, że zmiana mogłaby dotyczyć jednego z przedstawicieli RMF-u i zastąpienia go osobą związaną z ComArchem, co ułatwiłoby spółce technologicznej sterowanie portalem. Nie udało nam się jednak uzyskać komentarza w tej sprawie w ComArchu.

Tymczasem osoba powiązana z jednym z członków zarządu sprzedała kilkanaście dni temu pakiet akcji Interii (157 tys. udziałów) za ponad 6,6 mln zł. Nieoficjalnie mówi się, że sprzedającą była osoba powiązana z Pawłem Przewięźlikowskim - ten jednak odmawia komentarza w tej sprawie.

Szykowane zmiany w Interii komentują przedstawiciele e-braży

Grzegorz Wójcik, były wiceprezes Interii, obecnie pracuje w Grupie Onet.pl w centrum badawczo-rozwojowym DreamLab

Wzmocnienie kadry zarządzającej o członka zarządu ds. finansowych (chodzi o Dariusza Mazurkiewicza - przyp. red. ) jest decyzją, której można było się spodziewać. Zupełnie niespodziewana jest jednak zaproponowana zmiana na stanowisku prezesa oraz fakt, że nowy członek zarządu miałby objąć stanowisko wiceprezesa, które aktualnie pełni powołany zaledwie w czerwcu br. Marcin Borek (statut Interia.pl mówi, że zarząd składa się z 3 do 5 osób w tym prezesa i wiceprezesa).

Nie podejmuję się jednak komentowania zmian dopóki nie zostanie przedstawiony cały skład nowego zarządu i rady nadzorczej (bo mogą się jeszcze pojawić jakieś niespodzianki). Z doświadczenia mogę powiedzieć, że Jacek Pasławski jest człowiekiem, który dobrze zna specyfikę branży internetowej. O Grzegorzu Błażewiczu słyszałem opinię, że jest skutecznym marketingowcem, ale nie znam jego wizji rozwoju internetu.

Na temat potencjalnej nowej strategii portalu trudno się wypowiadać na podstawie luźnych komentarzy. Po pierwszych wypowiedziach kandydata na prezesa wygląda na to, że zmiany strategii nie będzie, a zmieni się jedynie sposób jej realizacji - zintensyfikuje się współpraca z akcjonariuszem Comarch, w efekcie prawdopodobnie więcej projektów będzie realizowanych w outsourcingu.

Michał Brański, członek zarządu o2.pl

Zwolniono doświadczonego prezesa, o pewnej renomie, mam wrażenie, że osobą poważaną i skuteczną. Przyjęto osoby, które są wielką niewiadomą. Jeżeli chodzi o anonsowaną strategię, to nie potrafię się odnieść przy tym stopniu ogólnikowości komunikatów.

Tomasz Jażdżyński, poprzedni prezes Interii odmówił komentarza w tej sprawie

Dominika Herburt-Heybowicz, członek zarządu Wirtualnej Polski S.A.

Nie ukrywam, że informacje na temat powołania nowego prezesa i wiceprezesa Interii są dość zaskakujące, tym bardziej, że zaledwie trzy miesiące temu miały już miejsce zmiany

w zarządzie portalu. Jeżeli jednak spojrzymy na sytuację rynkową Interii, to zmiana

i zarządu, i strategii nie wydaje się już tak zastanawiająca. Interia od kilku lat poszukuje swojego miejsca na rynku portali internetowych i pomimo deklaracji o umacnianiu pozycji pozostaje jednak w tyle. W rzeczywistości Interia toczy już dziś walkę nie tyle o zmniejszenie dystansu do WP czy Onetu, co o utrzymanie swojej przewagi nad o2, który od kilku miesięcy zagraża jej pozycji zarówno pod względem zasięgu jak i liczby odsłon. Podobnie na rynku reklamy internetowej - obecne udziały Interii mogą być powodem niezadowolenia akcjonariuszy. Co do samej strategii, trudno jest w tym momencie cokolwiek komentować - oprócz bardzo ogólnego stwierdzenia "wyzwaniem dla Interii są działania badawczo-rozwojowe i innowacyjne technologie" nie zostały przedstawione żadne szczegóły.

Tomasz Józefacki, szef pionu Internet w Agorze odmówił komentarza w tej sprawie. Z zasady nie komentuje wewnętrznych spraw naszej konkurencji - zaznaczył.

Zobacz też:

Karuzela z prezesami
Wywiad z Jackiem Pasławskim (rozmowa przeprowadzona przed ogłoszeniem przez ComArch zmian w spółce)

Karuzela z prezesami
Wywiad z Grzegorzem Wójcikiem, byłym wiceprezesem Interii o powstaniu spółki

Karuzela z prezesami
Wywiad z Tomaszem Jażdżyńskim o historii i zarządzaniu spółką Interia.pl