KPNQwest zbankrutował

W piątek KPNQwest złożył w sądzie wniosek o upadłość po tym, jak nie udało mu się pozyskać środków na finansowanie działalności.

Holendersko-amerykański operator złożył w piątek wniosek o upadłość, po tym jak nie udało mu się zdobyć środków na działanie jego europejskiej sieci transmisji danych. Kredytujące operatora banki domagały się sprzedaży nierentownych przedsięwzięć oraz znalezienia nowego inwestora lub powiększenie inwestycji przez obecnych udziałowców.

Niespełna dwa tygodnie temu KPNQwest złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami, by w tym czasie ze sprzedaży dodatkowych aktywów pozyskać środki na działanie swojej sieci. Jednocześnie doradzał swoim klientom szukanie innych operatorów. Obecnie, według informacji KPNQwest, wniosek o upadłość złożą także niektóre spółki zależne w Europie.

Ma to jednak nie dotyczyć spółek z naszego regionu oraz oddziału portugalskiego. Do KPNQwest należy, poprzez zakupione w październiku ub. roku Global TeleSystems Europe, polski usługodawca internetowy – Internet Partners.

Obecnie firma prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży wszystkich swoich aktywów, jednak nie podano do wiadomości z kim. Według informacji Totaltele.com, zainteresowany przejęciem KPNQwest w całości jest amerykański gigant AT&T. Byłby on skłonny wyłożyć 200 mln USD. Jeszcze dwa lata temu rynkowa wartość KPNQwest przekraczała 42 mld EUR, ostatnio spadła do 13 mln EUR.

KPNQwest powstał w 1999 roku jako spółka joint venture holenderskiego KPN i amerykańskiego Qwest. Posiadają one odpowiednio 40% i 47% udziałów.