KPN zaoszczędzi i zarobi

Holenderski koncern we współpracy z Oraclem i AtCostPlus utworzy internetową giełdę towarów do zaopatrzenia biur i sprzętu komputerowego.

Platforma powstanie w trzecim kwartale br. W nowym przedsięwzięciu KPN i AtPlusCost (dystrybutor sprzętu komputerowego) obejmą ponad 40% udziałów każdy. Mniejszy pakiet przypadnie Oracle’owi, który dostarczy oprogramowanie obsługujące platformę. Wspólnicy planują, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy od startu wartość sprzedaży na platformie sięgnie 2,5 mld EUR. W ciągu kolejnego roku wzrośnie o 100%.

W 2000 r. europejskie firmy wydały na internetowe zaopatrzenie 81 mld EUR - mniej niż przewidywali analitycy Gartner Group. Uważają oni, że dynamiczny wzrost na tym rynku rozpocznie się dopiero w 2003 r.

KPN jednak nie zależy tylko na samej rentowności nowego przedsięwzięcia. Holenderski koncern będzie pierwszym klientem platformy - w pierwszym roku przyniesie jej aż cztery piąte wartości sprzedaży (2 mld EUR). KPN ma nadzieję oszczędzić dzięki internetowemu zaopatrzeniu 30 mln EUR rocznie. Koncern - tak jak inne telekomy - jest pogrążony w długach.

<i>Źródło: Bloomberg</i>