K2 Internet inkubatorem dla Audioteka.pl

Audioteka.pl - serwis z nagraniami książek w formacie mp3, odpowiednik amerykańskiego Audible.com, przejętego na początku roku przez Amazon.com za 300 mln USD, wystartować ma we wrześniu 2008 r.

Audiotekę prowadzi spółka MDPL, w której udziałowcami są notowana na giełdzie spółka K2 Internet oraz prywatna spółka Maxioma i którzy - jak podaje Parkiet - wystąpić mają w roli inkubatora zasilając budżet MDPL sumą 1 mln zł. Michał Lach, przewodniczący rady nadzorczej K2 Internet zapowiada, że jego firma chciałaby co roku realizować 2-3 projekty w początkowej fazie rozwoju.

Audioteka.pl zacznie sprzedaż książek w postaci plików mp3 we wrześniu i do końca roku ma - wg zapewnień prezesa MDPL Błażej Kukli - dysponować 1200 tytułami. Przychodami ze sprzedaży mp3 Audioteka będzie dzielić się z wydawcami. Polski audible docelowo zamierza również oferować swoje nagrania hurtowo innym sklepom internetowym.

Wg zapewnień Michała Lacha - podaje Parkiet - oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji jest bardzo wysoka, a ryzyko przedsięwzięcia (tj. nabycie praw do dystrybucji utworów w postaci plików mp3 w internecie oraz bezpieczeństwo ich dystrybucji) - dobrze rozpoznane. Pomysłodawcy Audioteki szacują, iż w przeciągu najbliższych kilku lat polski rynek audiobooków będzie miał coraz większą wartość i że zbliży się do ubiegłorocznego wyniku amerykańskiego (w 2007 r. jego wartość wyniosła 900 mln USD, czyli 3,75 proc. całego rynku książki).