Już ponad 100 sklepów z muzyką online

W pierwszą rocznicę uruchomienia edukacyjnej strony pro-music.org, światowy przemysł muzyczny może się pochwalić ponad setką legalnych, internetowych sklepów muzycznych funkcjonujących na całym świecie. W ramach witryny pro-music.org udostępniono z tej okazji obszerny katalog zawierający spis internetowych sklepów muzycznych wraz z ich podstawową ofertą cenową.

O intensywnym rozwoju legalnej alternatywy muzycznej w Sieci świadczyć może fakt, iż w maju 2003 roku, gdy wystartowała witryna pro-music.org (http://www.pro-music.org ), dostępnych było zaledwie 20 legalnych, internetowych sklepów muzycznych. Przeciętne zasoby serwisów wynosiły wtedy 200 tysięcy utworów, podczas gdy dzisiaj liczba plików w sklepach sięga nawet 700 tysięcy (iTunes Music Store).

Prezes Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI) - Jay Berman, określił przekroczenie bariery 100 legalnych sklepów z cyfrową muzyką mianem 'symbolicznego kroku'. Wielokrotnie światowy przemysł muzyczny był krytykowany za zbyt wolną reakcję na rosnące zapotrzebowanie ze strony użytkowników na legalną alternatywę dla sieci P2P. Jednak jak widać, sytuacja ta powoli ulega zmianie.

Berman wskazał jednocześnie na drastyczny wzrost liczby dostępnych sklepów, ich oferty oraz zainteresowanych użytkowników, jaki dokonał się od momentu zaistnienia strony pro-music.org. Prezes IFPI posunął się nawet do stwierdzenia, że obecny stan sektora internetowych sklepów muzycznych jest już w stanie zaspokoić zapotrzebowanie całego rynku.

Katalog internetowych sklepów muzycznych wraz z podziałem na regiony, w których funkcjonują, dostępny jest pod adresem:http://www.pro-music.org/musiconline/tracker.htm i co ciekawe, znaleźli się w nim również Polacy – iplay.pl (http://www.iplay.pl ).

Więcej informacji: http://www.pro-music.org