Joost dogaduje się z Viacom

Serwis telewizyjny Joost podpisał umowę licencyjną z koncernem medialnym Viacom International. Dzięki niej Joost będzie mógł legalnie dystrybuować programy telewizyjne wyprodukowane przez Viacom.

Przypomnijmy - Joost to kolejne wspólne dzieło Janusa Friisa i Niklasa Zennstroma - którzy wcześniej zasłynęli stworzeniem sieci P2P Kazaa oraz systemu telefonii internetowej Skype. Joost jest serwisem internetowym (na razie dostępnym w wersji beta), umożliwiającym internautom oglądanie telewizji i klipów wideo online. System oparty jest technologii P2P.

Na razie nie ujawniono szczegółów porozumienia zawartego przez Joost i Viacom - wiadomo jedynie, że jest to umowa dystrybucyjna. Rzeczniczka Joost zapowiada, że szersze informacje na ten temat zostaną przedstawione już wkrótce.

Warto podkreślić, iż inne serwisy oferujące wideo online nie zdecydowały się na początku swojej działalności na zawarcie podobnych porozumień z właścicielami praw autorskich, co ostatnio ściągnęło na nie sporo kłopotów. Przykładem może być serwis YouTube.com, który został niedawno oskarżony przez Viacom o nielegalne dystrybuowanie ponad 100 tys. klipów należących do koncernu.

Więcej informacji o serwisie Joost znaleźć można w tekście "Skype: projekt Wenecja, czyli... Joost".