Jeszcze tańsze komputery?

IDC przewiduje, że cenowa walka o klienta - której skutki producenci dotkliwe odczuli w 2001 r. - będzie kontynuowana także w bieżącym roku. Analitycy prognozują, że rosnąca konkurencja zmusi wytwórców PC do utrzymania atrakcyjnych cen, nawet przy rosnących kosztach zakupu komponentów.

Ceny komputerów na rynkach europejskich będą nadal spadać - wynika z raportu IDC. Analitycy przewidują, że cenowa walka o klienta - której skutki producenci dotkliwe odczuli w 2001 r. - utrzyma się także w bieżącym roku. Według IDC, rosnąca konkurencja wśród producentów notebooków, spowoduje pojawienie się na rynku jeszcze tańszych modeli komputerów przenośnych w podstawowych konfiguracjach.

Klienci będą płacić mniej także za stacje robocze i serwery, których to średnie ceny w pierwszych miesiącach br. utrzymywały się na wyższym poziomie, ze względu na migrację do platformy Pentium IV. Przyczyni się do tego przede wszystkim słaby popyt. Ponadto najwięksi amerykańscy producenci PC - HP i Dell - do utrzymania lub zwiększenia udziałów w rynku, będą częściowo wykorzystywać obniżki ceny sprzętu. Zdaniem analityków IDC, producenci będą stosować taką politykę nawet przy utrzymującym od dłuższego czasu wzroście cen komponentów.