Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Jeszcze siedem tygodni

Elektrim nie sfinalizował sprzedaży spółek teleinformatycznych niemieckiemu Deutsche Telekom. Ważność listu intencyjnego w tej sprawie przedłużono do 30 kwietnia. Strony umowy chcą zyskać na czasie, by wypracować kompromis z Vivendi Universal.

O ile giełda na początku tygodnia „przewidywała” finalizację umowy, skutkiem czego cena akcji Elektrimu rosła, o tyle wczoraj po południu musiały pojawić się pierwsze przecieki, że finalizacji nie będzie - kurs Elektrimu spadł o 5,6%. Dzisiaj, na początku sesji giełdowej, spadek utrzymywał się.

Oficjalny komunikat, jak zwykle mętnie sformułowany, sugeruje, że przyczyną zwłoki jest projekt konsolidacji spółek teleinformatycznych Elektrimu przed finalizacją umowy z DT i potrzeba uregulowania stosunków z Vivendi Universal. Koncern ten złożył pozew przeciwko Elektrimowi do sądu arbitrażowego w Londynie, po nieudanej, trwającej rok, próbie zacieśnienia współpracy z polskim holdingiem. Taką interpretację komunikatu potwierdza Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu.

Zwornikiem wszystkich problemów jest Polska Telefonia Cyfrowa, która w stanowi, przynajmniej doraźnie, pierwszoplanowy obiekt zainteresowań zarówno Vivendi, jak i DT. Wartość rynkowa PTC wynosi ok. 5,5 mld USD wobec 360 mln USD wartości spółek telekomunikacyjnych i transmisji danych Elektrimu. Tymczasem PTC należy do Elektrimu Telekomunikacji w 51-proc. a w 45-proc. do DT. W Elektrimie Telekomunikacji zaś 49-proc. udziały ma Vivendi Universal. Przypuszcza się więc, że to DT dąży do załagodzenia konfliktu z Vivendi. Do 30 kwietnia strony spróbują znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

„Elektrim sprytnie usadowił się pomiędzy Vivendi i Deutsche Telekom"- ocenia Andrzej Piotrowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha. - "Może się dogadać się z tym partnerem, który zaproponuje lepsze warunki. Nie sądzę, żeby doszło do jakiegoś porozumienia koncernów ponad głową Elektrimu. Takie posunięcie daleko wykraczałoby poza standardy biznesu a rynek polski nie ma aż wielkiego znaczenia dla Vivendi i Deutsche Telekom, żeby zaryzkowały taką "kompromitację". Gra niewarta świeczki."

Istnieją dwa scenariusze rozwoju wydarzeń: DT odkupi od Vivendi udziały w Elektrimie Telekomunikacji albo też oba koncerny podejmą współpracę. Zdaniem analityków DM WBK to pierwsze rozwiązanie byłoby dla Elektrimu korzystniejsze. DT musiałoby jednak wyłożyć w tej sytuacji ponad 1,25 mld USD (tyle zapłaciło za udziały w ET Vivendi) za 49-proc. pakiet udziałów w ET i zapewne negocjowałoby z Elektrimem niższą cenę pakietu kontrolnego spółek teleinformatycznych (list intencyjny szacuje je na 180 mln USD).

Istnieje także inna możliwość. „Wyobrażamy sobie na dłuższą metę współudział Deutsche Telekom i Vivendi w inwestycjach w nasze spółki” - mówi Ewa Bojar. - „Oczywiście nie musi być to udział równorzędny”. Podobnego zdania jest Andrzej Piotrowski: "Vivendi zacznie pewnie powoli wycofywać z tej inwestycji, pozostawiając sobie jakiś pakiet udziałów."

Jeżeli przewidywania co do PTC sprawdzą się, oznaczać to będzie, że Elektrim rezygnuje powoli z przedsięwzięć telekomunikacyjnych, które przejmie Deutsche Telekom (i być może Vivendi). Niemiecki koncern ma silną pozycję w naszym regionie i udziały w spółkach telekomunikacyjnych na Wegrzech, w Czechach i Macedonii. Pod jego auspicjami możliwe jest stworzenie realnego konkurenta dla TP S.A. w dziedzinie telefonii stacjonarnej i dostępu do Internetu. Nieoficjalnie mówi się, że krokiem na tej drodze będzie fuzja El-Netu (największej firmy telekomunikacyjnej Elektrimu) z należącą do KGHM Telefonią Lokalną.

Elektrim natomiast wyraża zainteresowanie udziałem w prywatyzacji polskiego sektora energetycznego. Środki na realizację tego celu będą zapewne pochodziły ze stopniowego wycofywania się Elektrimu z branży telekomunikacyjnej.