Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Jest komunikator od Google!

Spółka Google uruchomiła dziś komunikator Google Talk w wersji beta. Dostępny jest jak na razie wyłącznie dla użytkowników poczty Gmail. Google przestała już być wyłącznie najlepszą wyszukiwarką świata - sięga po miano lidera w coraz to nowych sferach usług internetowych.

Wprowadzenie własnego komunikatora rozwiało spekulacje o możliwości przejęcia przez spółkę komunikatora Skype. Wciąż nie wiadomo jednak, na jakie cele zostana przeznaczone fundusze pozyskane z zapowiadanej drugiej emisji akcji o wartości ponad 4 mld USD.

Komunikator jak na razie umożliwia komunikację głosową i tekstową. Jak zachwala Google, aplikacja jest bardzo przejrzysta i intuicyjna.

Użytkownicy poczty Gmail od razu w liście kontaktów ujrzą znane ze skrzynki pocztowej imiona znajomych a rozmowa czy przesyłanie wiadomości będzie możliwe gdy tylko pobiorą aplikację.

Google Talk działa w oparciu o otwartą technologię Jabber oraz protokół XMPP.

Strona komunikatora Google Talk

Piotr Tchórzewski, Onet.pl

Piotr Tchórzewski

Nowy komunikator Google dopiero wystartował. Jest o wiele za wcześnie, by oceniać, jaką pozycję zdobędzie na rynku. To byłyby puste dywagacje; w roli oceniających najlepiej, jak zwykle, sprawdzą się użytkownicy, gruntownie testując wszystkie oferowane funkcjonalności.

Promujemy OnetSkype: jeden z najlepszych programów umożliwiających komunikowanie się w Internecie. To sprawdzone narzędzie, cieszące się uznaniem nie tylko użytkowników indywidualnych ale i przedsiebiorców. W niedalekiej przyszłości planujemy umożliwienie wystawiania faktur VAT klientom korzystającym ze SkypeIn oraz SkypeOut. Tak więc, patrząc w przyszłość zachowujemy dobre samopoczucie.

Michał Brański, komunikator Tlen

Michał Brański, członek zarządu o2.pl

Rynek komunikatorów jest bardzo nasycony i konkurencyjny. Rywale Google'a mają doświadczenia,lojalną bazę "usieciowionych" użytkowników czyli bazę kontaktów ze znajomymi.

Naszym zdaniem zagraniczny komunikator nie ma szansy przyjąć się w Polsce. Rzecz ma się podobnie jak ze Skype'em, gdzie wąskie grono pionierów "chwyci" produkt, ale potem wzrost natrafi na opór, ponieważ jest mało zrozumiały dla śmiertelnika z Polski.

Za wcześnie wyrokować, jaki będzie udział Google Talk na polskim rynku komunikatorów. Wierzymy, że mikroskopijny. Uważam, że Gadu-Gadu i Tlen są mocno okopane.

Jarosław Rybus, Gadu-Gadu

Jarosław Rybus, Gadu-Gadu

Obserwując rozwój ostatnich wydarzeń na rynku komunikatorów internetowych, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych (wysyp nowych programów powielających sprawdzone już rozwiązania), nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tam, gdzie teraz w sektorze komunikatorów są inne projekty internetowe, już dawno temu było Gadu-Gadu, jako pierwszy polski komunikator internetowy.

Potwierdza to słusznie przyjętą strategię Gadu-Gadu - strategię masowej, bezpłatnej i prostej w obsłudze komunikacji pomiędzy użytkownikami w sieci, która zyskała sobie tak wielką popularność.

GG w trakcie swojej już 5-letniej historii niejednokrotnie rywalizowało z konkurencyjnymi komunikatorami, nie tylko polskimi, ale również zaagranicznymi, np. ICQ, Yahoo, MSN i Skype, które próbowały zawojować polski rynek. O tym, że GG rywalizację wygrało świadczy dzisiejsza pozycja i popularność - Gadu-Gadu to mocno zakorzeniona marka na polskim rynku oraz wielomilionowa, stale rosnąca grupa użytkowników (obecnie blisko 5 mln osób). To standard komunikacji w polskim internecie.

Gadu-Gadu docenia każdą konkurencję i uznaje ją za naturalne zjawisko rynkowe, nie obawia się jednak posunięć konkurencyjnych komunikatorów. Aby odnieść sukces na polskim rynku komunikatorów, niezbędna jest m.in. liczna grupa lojalnych odbiorców oraz marka. Gadu-Gadu nadal będzie realizowało formułę komunikatora prostego w obsłudze, zapewniającego komunikację tekstową, głosową i wideo dla jak najszerszej grupy użytkowników. Wkrótce zostanie udostępniona użytkownikom najnowsza, multimedialna wersja GG.

Więcej: "Google: z wyszukiwarki w firmę medialno-telekomunikacyjną?"

Aktualizacja: 26 sierpnia 2005 15:11

Do wiadomości dodaliśmy komentarz rzecznika Gadu-Gadu, Jarosława Rybusa.