Jeśli nie YouTube, to co?

Jeśli nie YouTube, to co?

Pozostałe serwisy wideo

Serwis Metacafe to kolejny z głównych rywali YouTube. Zarejestrowany użytkownik może zamieścić na swoim koncie plik wideo o objętości do 100 MB. Opublikowane tu materiały filmowe są z założenia dostępne publicznie. Można co najwyżej określić kategorię wiekową, ale nie da się ograniczyć dostępu tylko dla określonej publiczności.

Z kolei portal społecznościowy MySpace znany jest głównie z usług muzycznych, ale mało kto wie, że równie dobrze radzi on sobie z udostępnianiem plików wideo. Rozmiar pojedynczego pliku nie może przekroczyć 500 MB. Film można także nagrać bezpośrednio z podłączonej kamerki internetowej. Podobne funkcje oferuje także Facebook. Wgrywany film może mieć do 20 min. długości, a dopuszczalny rozmiar pliku to maksymalnie 1 GB.

Konieczność zakładania konta to jednak dla wielu internatów udręka, której woleliby uniknąć. Serwis Patrz.pl pozwala anonimowo załadować plik o rozmiarze do 50 MB. Film można przyporządkować do jednej z kilkunastu kategorii lub wykluczyć z publicznej puli zasobów, tak aby dostęp do materiału miały wyłącznie osoby znające bezpośredni adres URL. Jeżeli zdecydujesz się założyć darmowe konto limit objętości pojedynczego pliku wzrośnie do 100 MB. Dla posiadaczy kont płatnych, w cenie 10 zł/m-c, limit wynosi 200 MB. Serwis pozwala na wgrywanie także zdjęć i muzyki.

Jeżeli natomiast publikujesz filmiki, które cieszą się dużą popularnością na innych serwisach, docenisz mechanizm działania strony Megavideo. Darmowe konto pozwala wysyłać pliki wideo o rozmiarze do 500 MB. Autorzy ciekawych filmów mogą zbierać punkty i wymieniać je na gotówkę. Wiąże się to jednak z koniecznością wykupienia rozszerzonego konta Premium (koszt od 10 do prawie 200 dolarów, w zależności od rodzaju abonamentu). Dodatkowo konto Premium zwiększa limit objętości pliku do 5 GB i zapewnia wyższy priorytet przy konwertowaniu i pobieraniu plików.

Darmowe wgrywanie dużych plików (nawet do 1,5 GB w rozdzielczości 1280x720) umożliwia serwis sevenload. Udostępnia on także narzędzia do generowania animacji z pokazami slajdów zawierających zdjęcia wgrane z dysku lub zaczerpnięte z internetowych galerii, takich jak Picassa, Flickr czy Photobucket.

Pokaż, co nakręciłeś

Jeśli nie YouTube, to co?

Porównanie serwisów z filmami wideo

Tak jak kilka lat temu hitem były internetowe galerie zdjęć, tak teraz trudno wyobrazić sobie Sieć bez filmów rozsyłanych znajomym. Któremu z omawianych serwisów najbliżej jest do YouTube?

Naszym zdaniem na uwagę zasługuje serwis Vimeo. To właśnie Vimeo jako pierwsze uruchomiło w 2007 r. usługę publikowania filmów w jakości HD. Do dzisiaj, jako jedyny taki serwis, w ogromnym stopniu stawia na jakość publikowanych materiałów.

Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby od ręki wgrać do Sieci krótkie nagranie z imprezy wykonane telefonem komórkowym, skorzystaj z serwisu typu Patrz.pl - niski limit transferu powinien wystarczyć, a unikniesz w ten sposób konieczności rejestracji konta.

Jeżeli natomiast chcesz pokazać film znajomym z serwisu społecznościowego (np. Facebooka), najprościej będzie skorzystać z udostępnionych przez autorów funkcji. Możliwości jest wiele, tak jak wiele jest pomysłów na wykorzystanie wideo w Sieci.