Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Jelenia Góra: komunikatorowy pedofil zatrzymany

W ręce policjantów z Jeleniej Góry wpadł 25-letni mężczyzna podejrzany o "nakłanianie małoletniej do poddania się czynnościom seksualnym". Wykorzystywał on w tym celu jeden z komunikatorów internetowych.

Jeleniogórscy policjanci ustalili, że mężczyzna komunikował się z 13-letnią dziewczynką za pośrednictwem komunikatora internetowego oraz telefonu komórkowego - w rozmowie z nią udawał 15 latka.

Na ślad pedofila natrafiono dzięki informacji przekazanej przez mieszkańca Wrocławia. Podejrzany został zatrzymany w swoim miejscu zamieszkania, czyli w jednej z podjeleniogórskich miejscowości. Stróże prawa zabezpieczyli w jego domu komputer i telefon komórkowy.

Zatrzymany 25-latek trafił do policyjnego aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Na stronie Komendy Głównej Policji ukazały się w związku z tym zdarzeniem również porady, które mają pomóc w ochronie dzieci przed zagrożeniami czyhającymi na nie w Internecie. Przytaczamy je poniżej:

Przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Uświadom mu, że w sieci znajdują się treści, których powinno unikać. Ustal z nim zasady korzystania z Internetu. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to zakaz korzystania z sieci. Nie od dziś wiadomo, że zakazany owoc kusi najbardziej.

Warto mówić dzieciom o czterech prostych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z Internetu:

- Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.

- Chroń swoją anonimowość. W Internecie lepiej nie podawać imienia i nazwiska, od tego jest tzw. nick, czyli sieciowy pseudonim.

- Jeśli chcesz się spotkać z kimś poznanym w sieci, to w miejscu publicznym. Oczywiście rodzice powinni wiedzieć, z kim i gdzie spotyka się ich dziecko.

- Jeśli coś Cię zaniepokoi, zawstydzi, czy przestraszy, powiedz o tym dorosłemu.

Dużą pomocą dla rodzica mogą być programy filtrujące treści internetowe. Pozwalają one:

- blokować strony zawierające pornografię, przemoc, wulgarne słownictwo i inne szkodliwe treści.

- zablokować komunikatory internetowe, czaty oraz możliwość ściągania plików z Sieci

- dodatkowo programy pozwalają na ustalenie limitów czasowych korzystania z Internetu przez dziecko