Japoński Softbank opracuje superszybkie łącze

Softbank założył spółkę, która będzie świadczyć usługi dostępu do Internetu oraz opracuje łącza pozwalające na transmisję danych z prędkością 1 Gb/s.

Softbank jest największym inwestorem technologii internetowych na rynku japońskim. Jego spółka zależna IP Revolution wystąpiła już do resortu łączności z wnioskiem o koncesję na świadczenie usług dostępowych.

Plany organizatorów zakładają, że działalność firmy ma się rozpocząć już w przyszłym roku. Do tego czasu spółka opracuje i zainstaluje sieć w oparciu o nowe łącza optyczne. Pozwolą one na transmisję danych z prędkością maksymalną 1 Gb/s – obecne rozwiązania mają przepustowość na poziomie do 64 Kb/s w przypadku łącz telefonicznych i 40 Mb/s przy zastosowaniu łącz stałych.

Tymczasem analitycy dość sceptycznie podchodzą do planów Softbanku. „Szybki Internet to cel firmy, ale zanim to się rozpowszechni minie sporo czasu. Jeśli jednak Softbank dotrzyma terminu, wartość spółki poważnie wzrośnie” – powiedział agencji Bloomgerg Thomas Rodes, analityk z Nikko Salomon Smith Barney.

Jest to już trzeci projekt Softbanku. Poprzednie dwie spółki także pracują nad wdrożeniem szybkich sieci internetowych, jednak postęp w ich pracach postępuje dość wolno. Tymczasem Softbank już sprzedał część firm zależnych, których działalność nie wiązała się z Internetem, skupiając się powoli tylko na inwestycjach w Sieci.