Japonia podbija Europę usługami 3G

Japoński operator telefonii komórkowej NTT DoCoMo zamierza zdobyć Europę i Azję usługami i-mode - wynika z oświadczenia przedstawionego przez Keiji Tachikawę, prezesa firmy podczas konferencji Telecom World 2003 w Genewie.

Początkowo firma NTT DoCoMo zamierzała wspólnie z operatorem Hutchison 3G UK uruchomić i-mode w Wielkiej Brytanii. Obecnie wiele wskazuje na to, że japońska firma poszukuje innego brytyjskiego wspólnika. Co prawda, rzecznik prasowy z Tokio nie chciał potwierdzić tej wiadomości, nie mniej jednak z nieoficjalnych wiadomości wynika, że NTT DoCoMo rozpoczęło rozmowy z konkurencją firmy Hutchison 3G UK.

Równocześnie japoński operator prowadzi rozmowy z kilkoma innymi azjatyckimi i europejskimi firmami. Niestety NTT DoCoMo nie chce podać do wiadomości publicznej nazw przyszłych kontrahentów.

W tej chwili poza Japonią operator rozpoczął świadczenie usług i-mode jedynie na Tajwanie. Z oświadczeń prezesa firmy wynikało jednak, że NTT DoCoMo chce w najbliższej przyszłości wkroczyć do Chin. „ Jesteśmy bardzo zainteresowani chińskim rynkiem, jednak żeby móc świadczyć tam usługi telefonii 3G trzeba poczekać na moment, w którym rząd ustanowi warunki koncesji 3G.”

Ciekawe jest to, że NTT DoCoMo planuje wejście na rynek chiński, pomimo tego, że wciąż nie ustalono tam kwestii licencyjnych.

Przypomnijmy, że w Polce takie koncesje przyznano w grudniu 2000 roku. Otrzymali je za kwotę 650 mln euro trzej operatorzy telefonii komórkowej: Centertel, Polkomtel oraz PTC. Usługi telefonii trzeciej generacji miały zostać uruchomione do 2004 roku. Tymczasem już drugi raz z rzędu operatorzy przesunęli moment wprowadzenia 3G. Obecne decyzje dotyczą wprowadzenia takich usług w 2006 roku, a prezes URTiP zaznaczył, że dopiero do końca 2007 roku operatorzy będą mieli obowiązek pokrycia zasięgiem sieci UMTS 20% populacji kraju. W tej chwili w Polsce jest ok. 16 mln abonentów telefonii komórkowej.

W Chinach liczących 1,3 mld obywateli telefonia komórkowa (2G) rozwija się bardzo prężnie. NTT DoCoMo liczy, że po zdobyciu koncesji ogranie swoim zasięgiem ogromną rzeszę dotychczasowych abonentów 2G.

NTT DoCoMo uruchomiło już usługę i-mode w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz Niderlandach. Wkrótce pojawi się również we Włoszech. Obecnie w Europie jest ponad milion użytkowników tej usługi.

Japoński operator oprócz planów uruchomienia i-mode w kolejnych krajach myśli również o telefonii czwartej generacji. ”To jednak na razie odległa sprawa - zaznaczył Keiji Tachikawa, prezes NTT DoCoMo - 4G zagości na rynku dopiero za ok. 10 lat.”