Jak założyć radio internetowe

PC World wyjaśnia jak szybko założyć radio internetowe. Serwerem może być twój domowy komputer. Wystarczy zainstalować Winampa, wtyczkę Edcast i program Icecast2 i możesz rozpocząć karierę prezentera radiowego. Nie musisz mieć zezwolenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ani milionów złotych na sprzęt. Zaczynamy!

Jak założyć radio internetowe
Istnieją dwie podstawowe ścieżki kariery sieciowego DJ-a: łatwa i nieco bardziej skomplikowana. Pierwsza z nich wymaga od ciebie otwarcia sesji w Skype lub zarejestrowania się w serwisie Justin.tv, Ustream.tv bądź podobnych. Przy założeniu, że dysponujesz zestawem słuchawkowym z mikrofonem (czyli, że chciałbyś od czasu do czasu coś powiedzieć do słuchaczy) wystarczy podpięcie jednej końcówki kabla do gniazda mikrofonu, a drugiej do gniazda słuchawek w komputerze. Potem otwórz dowolny odtwarzacz multimedialny bądź uruchom kamerę internetową i rozpocznij nadawanie.

Druga metoda, jak już zaznaczyliśmy, jest bardziej złożona - będziesz potrzebował zestawu aplikacji: jedna z nich posłuży jako serwer do strumieniowego przesyłania dźwięku, kolejna do zamiany list odtwarzania w strumień danych, jeszcze inna do odtwarzania muzyki. Na potrzeby tego poradnika wykorzystamy odpowiednio: program Icecast2, wtyczkę do odtwarzacza Winamp o nazwie Edcast oraz samego Winampa.

Jeśli chcesz nadawać muzykę w formacie MP3, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w plik DLL - lame_enc.dll - dostępny do pobrania z Sieci (po rozpakowaniu umieść plik w katalogu głównym Winampa; w Windows jest to zwykle C:/Program Files/Winamp). Plik będziesz mógł pobrać przy okazji instalacji Edcasta - zaznacz pole wyboru LAME encoder, a zostaniesz skierowany na stronę z archiwami (ta sama sytuacja dotyczy kodeka AAC).

Od czego zacząć

Ważna sprawa, o której należy pomyśleć przed rozpoczęciem transmisji, to "content", czyli treści, jakie chcesz rozpowszechniać. Jeśli zamierzasz nadawać muzykę chronioną prawem autorskim, uważaj - bez zgody właścicieli praw nie wolno ci tego robić. Możesz nadawać twórczość na licencji Creative Commons, ale zwróć uwagę na rodzaj licencji. Jeśli natomiast uzyskałeś pozwolenie na rozpowszechnianie muzyki od niezależnych artystów lub jeszcze lepiej - chcesz nadawać dzieła własnego talentu - jesteś "w domu".

Równie ważne jest oszacowanie publiczności, jaką chcesz zgromadzić. Im większe jest grono słuchaczy, tym wyższa wymagana przepustowość łącza internetowego. Innymi słowy, im szybsze masz łącze, tym więcej osób będzie mogło słuchać twojego radia jednocześnie, a muzykę będziesz mógł nadawać w lepszej jakości. Ponieważ zarówno jakość dźwięku jak i przepustowość łącza mierzone są w kilobitach na sekundę, zależność jest bardzo prosta: liczba słuchaczy jednocześnie x bitrate dźwięku = wymagana przepustowość.

Z tego wzoru można wywnioskować, że dysponując łączem o uploadzie (przepustowości od klienta) 512 kbps i nadając dźwięk w jakości 192 kbps umożliwisz bezproblemowe słuchanie dwóm osobom. Zmniejszenie bitrate'u do 96 kbps powiększy grono słuchaczy do pięciu, ale przy odtwarzaniu muzyki takie zabiegi mijają się z celem.

Własny serwer

Powyższe wyliczenia dotyczą sytuacji, w której twój serwer wysyłający strumień danych w świat mieści się na tym samym komputerze, co źródło danych. Można też skorzystać z serwera zewnętrznego - muzykę odtwarzamy w Winampie, wtyczka Edcast konwertuje listę plików w strumień i wysyła na dedykowany serwer radiowy dysponujący szybkim łączem - ale o tym w dalszej części artykułu.

Jeśli zdecydujesz się uruchomić własny serwer, zainstaluj aplikację Icecast2. Po uruchomieniu, otwórz menu Configuration i wybierz pozycję Edit Configuration. Otworzy się plik icecast.xml, w którym musisz wprowadzić kilka zmian:

- pomiędzy znacznikami <sources> i </sources> wpisz maksymalną liczbę słuchaczy swojego radia jednocześnie

- pomiędzy znacznikami <source-password> i </source-password> wpisz hasło, którego chcesz użyć do obsługi programu streamującego (Edcast)

- tagi <relay-password>hackme</relay-password> i <admin-user>admin</admin-user> nie są aż tak istotne, ale i tak możesz zmienić domyślne wyrażenia hackme i admin na inne

- pomiędzy znacznikami <hostname> </hostname> wpisz adres IP swojego komputera (jeśli go nie znasz, odwiedź stronę Moje IP)

- znaczniki <port></port> służą do określenia portu, którego będziesz używał do nadawania. Możesz zostawić domyślnie ustawiony w pliku port 8000; zwróć uwagę na to, że być może będziesz musiał otworzyć ten port w ustawieniach zapory sieciowej.

Zapisz plik w folderze programu Icecast2 (np. C:/Program Files/icecast2) i w oknie programu kliknij przycisk Start Server.

Na problemy w utworzeniu własnego radia mogą natrafić użytkownicy nie mający stałego IP. Pomoże je ominąć zarejestrowanie własnej, najlepiej bezpłatnej, domeny np. w serwisie DynDNS.com lub NoIP.com.