Jak wybrać bank internetowy

Jak wybrać bank internetowy
Zwróćmy uwagę, że posiadanie konta internetowego ma kolejne, niezaprzeczalne zalety. Zazwyczaj oprocentowanie w takim banku jest wyższe, a płatności za obsługę konta znacznie mniejsze. Do niedawna niemal wszystkie usługi, poza przelewami do innego banku, były w takich instytucjach darmowe. Brak placówek oznaczał mniejsze koszty dla banku co bezpośrednio przekładało się na wyższe oprocentowanie rachunków (w przypadku banku internetowego wynosić może kilka procent - w bankach tradycyjnych niemal zero). Podobnie rzecz ma się w przypadku lokat i depozytów - banki internetowe oferują znacznie wyższe oprocentowanie. Od niedawna niestety zaczęły wprowadzać opłaty za różne dostępne usługi przez co różnice między nimi a zwykłymi bankami oferującymi dostęp internetowy zacierają się coraz bardziej. Wciąż jednak za utrzymanie konta, przelewy czy dyspozycje zapłaty uiścimy mniej, niż korzystając z tradycyjnych metod takich jak wizyta w normalnym banku.

Czy zamierzam korzystać z kredytów i dodatkowych usług

Jak wybrać bank internetowy
Poważną wadą banków internetowych może być brak (lub bardzo mała liczba) placówek czy oddziałów. W codziennym korzystaniu z konta osobistego nie powinien być to duży problem, ale już w przypadku kont firmowych, z których często potrzebujemy pobrać znaczną ilość pieniędzy może stać się przeszkodą nie do przeskoczenia. Paradoksalnie załatwienie wielu spraw, w tradycyjnym banku od ręki, w banku internetowym potrwa nawet kilka tygodni. Wynika to oczywiście z czasu, jaki potrzebny jest na przesłanie odpowiednich dokumentów. Najlepszym przykładem jest samo założenie konta - w zwykłym banku trwające kilka, maksymalnie kilkanaście minut - w internetowym banku przeciągające się od dwóch tygodni nawet do miesiąca. Dzieje się tak w niemal wszystkich przypadkach, w których niezbędne jest podpisanie umowy lub aneksu do niej a więc także zdobycie nowej karty płatniczej czy kredytowej (ale już nie odnowienie), założenie nowego konta czy rezygnacja. Mimo, że różnice między bankowością tradycyjną i internetową zacierają się, banki internetowe nie prowadzą też rachunków walutowych - nawet dla firm.

Również oferta, zwłaszcza kredytowa, w normalnych bankach jest zazwyczaj znacznie bardziej rozbudowana. Choć banki internetowe oferują praktycznie wszystkie rodzaje kredytów (gotówkowy, odnawialny, hipoteczny, kredyt na samochód itp.) to praktycznie każdy tradycyjny bank przebija je zróżnicowaniem ofert. Kredyt w zwykłym banku załatwimy też znacznie szybciej, z powodów podanych już wcześniej. Sprawy dotyczące kredytów są o tyle istotne, że mimo iż nikt nie zmusza nas do ubiegania się o taki w banku, w którym mamy konto, procedury przydzielania ich dla dotychczasowych klientów są z reguły uproszczone. Ponadto banki często oferują swoim klientom unikalną lub promocyjną ofertę kredytową. Samo załatwienie sprawy jest także łatwiejsze - bank może udzielić kredytu na przykład na podstawie salda naszego konta lub wziąć je pod uwagę przy ustalaniu naszej zdolności kredytowej.

8 najważniejszych aspektów, które musimy wziąć pod uwagę przy wybieraniu banku

Podsumowując, przy wybieraniu konta bankowego powinniśmy zwrócić uwagę na:

1. Liczbę bankomatów, z których pieniądze wypłacać możemy bez prowizji oraz czas, po jakim pieniądze są dla nas dostępne.

2. Odległość do najbliższej placówki/oddziału/bankomatu.

3. Oprocentowanie konta, ważne zwłaszcza, jeżeli przechowywać będziemy na nim znaczne kwoty.

4. Kanały dostępu do konta. Obecnie większość banków oferuje dostęp przez Internet i telefon - warto dowiedzieć się jaki jest poziom tych usług. Sprawdzić to możemy na przeróżne sposoby - od wizyty w oddziale banku i zapoznaniem się z systemem po wykonanie kilku telefonów na infolinię i samodzielne ocenienie jakości obsługi i kwalifikacji konsultantów.

5. Rodzaj kart wydawanych wraz z kontem.

6. Oferta kredytowa - nawet jeżeli nie planujemy kredytu w najbliższym czasie, warto wiedzieć co oferuje bank, z którym najpewniej zwiążemy się na dłużej.

7. Oferta dodatkowa - czy bank oferuje ubezpieczenie, dostęp do funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

8. Zabezpieczenia konta.