Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

"Jak ważny jest wybór przeglądarki" - list otwarty Mozilli

Fundacja Mozilla zainicjowała akcję "Open to choice", związaną z możliwością wyboru przeglądarki internetowej w Windows. W systemach Microsoftu już od 1 marca ekran wyboru przeglądarki pojawi się jako systemowa aktualizacja, jednak wg producenta Firefoksa wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy i nie wie, co oznaczać może dla nich możliwość wyboru aplikacji do przeglądania Sieci.

"Jak ważny jest wybór przeglądarki" - list otwarty Mozilli
Microsoft potwierdził, że począwszy od 1 marca 2010 r. europejskim użytkownikom Windows udostępniona zostanie możliwość wyboru przeglądarki internetowej. Posiadacze Windows XP, Visty i 7 uzyskają dostęp do ekranu wyboru za pośrednictwem usługi aktualizacji Windows Update.

Tymczasem Mozilla podkreśla, że przeważająca część internautów nie jest świadoma nadchodzących zmian. W Wielkiej Brytanii na zlecenie Mozilli przeprowadzony został sondaż, z którego wynika, że aż 77 procent użytkowników Windows nie wie, że już za kilka dni w ich systemach pojawi się okno wyboru przeglądarki (informuje o tym serwis PCPro.co.uk).

Warto wspomnieć, że w innym badaniu, z kwietnia 2009 r., okazało się, że 40% Brytyjczyków nie wiedziało czym jest w ogóle przeglądarka internetowa.

Zbigniew Braniecki, członek zarządu Mozilla Europe, w rozesłanym do mediów komunikacie ocenia jednak: "Ponieważ wielu użytkowników nie jest obecnie świadomych znaczenia przeglądarki, jako narzędzia pośredniczącego w tym jak doświadczają Internetu, można spodziewać się, że w momencie konfrontacji z Ekranem Wyboru Przeglądarki będą oni zaskoczeni i zagubieni. Naszym zdaniem, mając na uwadze olbrzymi wpływ, jaki na życie ludzi ma dzisiaj Internet, na mediach spoczywa odpowiedzialność informowania konsumentów nie tylko o tym, jaki mają oni wybór przeglądarek, ale też dlaczego ich wybór ma znaczenie dla nich samych oraz dla przyszłego rozwoju Internetu."

List otwarty Mozilli

Z tej okazji Mozilla opublikowała list otwarty, podpisany przez Mitchell Baker, przewodniczącą fundacji Mozilla oraz Johna Lilly'ego, dyrektora generalnego Mozilli, a skierowany do użytkowników Internetu. Czytamy w nim:

Nasze wybory określają jakość naszego życia i postrzeganie świata. Nad wieloma z tych wyborów naprawdę poważnie się zastanawiamy, ważąc konsekwencje, myśląc o ich następstwach i wybierając ostrożnie oraz z namysłem.

Dziwi więc to, że większość ludzi na świecie nigdy nie rozważało zainstalowania na swoim komputerze czy w telefonie komórkowym innej przeglądarki - że tak wielu ludzi na co dzień korzysta z przeglądarki domyślnie dostarczanej ze sprzętem.

Jest to poważny wybór, ponieważ przeglądarka internetowa - mając prawie doskonałą wiedzę o wszystkim, co robimy w sieci - stała się jednym z najważniejszych, wymagających obdarzenia zaufaniem użytkownika, elementów naszego nowoczesnego życia. Jest ona obiektywem, przez który patrzymy na wirtualny świat, i medium, za pomocą którego łączymy się, uczymy, dzielimy się i współpracujemy z innymi. Wybrana przez Ciebie przeglądarka jest odpowiedzialna za dostarczenie Ci narzędzi niezbędnych do zarządzania Twoim życiem w sieci oraz ochronę Twojej prywatności i bezpieczeństwo.

Cieszy nas, że pomogliśmy Komisji Europejskiej i Microsoftowi docenić wagę wolności wyboru. Za pomocą tego okna będziesz mieć możliwość wyboru źródła oprogramowania, które, działając w Twoim imieniu, będzie pośredniczyć w Twoich poczynaniach w sieci i pomagać poznawać Twoje wyjątkowe potrzeby i pasje.

Jako międzynarodowa organizacja typu non-profit Mozilla zawsze wierzyła, że wolność w podejmowaniu trafnych wyborów powinna być najważniejszym elementem uczynienia Internetu i świata lepszym miejscem. Takie stanowisko prezentuje poprzez program Mozilla Firefox - darmową przeglądarkę internetową o otwartym kodzie źródłowym, którą wybrało i używa codziennie ponad 350 milionów ludzi na całym świecie. Wszystko, co robimy, opiera się na wartościach wyboru i samostanowieniu - Firefox także.

Wierzymy, że okno wyboru przeglądarki jest ważnym kamieniem milowym pomagającym wielu ludziom przejąć kontrolę nad swoimi poczynaniami w sieci, i mamy nadzieję, że rozmowy na temat poszerzenia i pogłębienia tego procesu będą owocne. (...)

Pełna treść listu dostępna jest na stronie Open to choice.

Nie jest źle z tą świadomością

Naszym zdaniem świadomość użytkowników nie stoi na tak niskim poziomie. Gdy poinformowaliśmy w grudniu ub. roku o tym, że w Windows będzie okno wyboru przeglądarki, w ankiecie zadaliśmy czytelnikom portalu PCWorld.pl pytanie, czy im się ono przyda.

Z udzielonych przez internautów odpowiedzi wynika, że dla niemal 2/3 głosujących ekran wyboru nie będzie przydatny - prawie 60 % osób "do tej pory radziło sobie bez niego". Z kolei co czwarty uczestnik ankiety (24,81 % głosów) uznał, że ekran mu się przyda, ale tylko dlatego, że będzie można za jego pośrednictwem "szybciej pobrać ulubiony program".

Jedynie kilkanaście osób biorących udział w sondzie nie wiedziało, że dostępnych jest aż tyle różnych przeglądarek.