Jak skutecznie chronić firmę przed utratą danych?

Im bardziej gospodarka opiera się na danych, tym większym zagrożeniem dla firm jest ich utrata. Dlatego ważne jest, by przedsiębiorcy odpowiednio je zabezpieczali. W związku ze Światowym Dniem Kopii Zapasowych warto przypomnieć kilka zasad właściwej ochrony danych.

Nagła i niespodziewana utrata danych jest coraz częstszym zjawiskiem dotykającym firmy działające w środowisku cyfrowym. Globalne badanie przeprowadzone przez Ontrack Data Recovery w 2018 roku wykazało, że spośród 350 klientów, którzy utracili swoje dane, aż 33 proc. z nich w momencie awarii, nie posiadała kopii zapasowej. Dlatego 31 marca, czyli Światowy Dzień Kopii Zapasowych, jest idealnym pretekstem do zwiększenia świadomości wśród firm na temat bezpieczeństwa danych oraz przekazania przydatnych wskazówek na temat kopii zapasowych.

Jak skutecznie chronić firmę przed utratą danych?

W dzisiejszych czasach musimy dbać nie tylko o nasze dane. W związku z rozporządzeniem RODO firmy muszą kłaść nacisk także na ochronę wszystkich danych osobowych, które przechowują. Zgodnie z jego zapisami dane powinny być przetwarzane w sposób zapewniający bezpieczeństwo, w tym ochronę przed nieuprawnionym lub bezprawnym przetwarzaniem oraz ich przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, przy użyciu środków technicznych lub organizacyjnych. By zapewnić ciągłość działalności firmy, a także uchronić się przed karami należy warto rozważyć kilka kroków w celu zabezpieczenia naszych danych.

W jaki więc sposób chronić dane swoje lub swoich klientów?

  1. Zaufaj chmurze obliczeniowej. Skalowalna chmura oferuje rozwiązania, które umożliwiają płynne przesyłanie, przetwarzanie oraz zapisywanie danych na serwerze zdalnym. Zaletą zastosowania chmury jest łatwość modyfikowania oraz zapisywania plików z dowolnego miejsca, w każdym momencie, bez ograniczenia kompatybilności z oprogramowaniem lub systemami operacyjnymi. Bez konieczności martwienia się o potrzebną przestrzeń dyskową. W praktyce oznacza to, że utworzenie kopii zapasowej jest możliwe bez względu na miejsce czy dostępny sprzęt, a odzyskanie danych niezależne od lokalnej infrastruktury.
  2. Regularnie twórz kopie zapasowe. Tworzenie regularnych kopii zapasowych oraz cykliczne testowanie systemu przede wszystkim zapewnia skuteczniejszą ochronę na wypadek awarii systemu. Istnieją również programy, które mogą automatycznie tworzyć kopie zapasowe np. co godzinę, tydzień lub miesiąc. Zautomatyzowane, możliwie jak najczęstsze tworzenie obrazów dysków daje gwarancje sprawnego odzyskania utraconych informacji w przypadku awarii czy ataku hakerskiego.
  3. Wybierz zaufanego dostawcę. W ramach strategii biznesowej coraz większą uwagę zwraca się na wybór odpowiedniego dostawcy infrastruktury IT. Przedsiębiorstwa coraz częściej podczas wyboru kierują się lokalizacją centrum danych, w których przechowywane są dane oraz analizują wymagania jakościowe oraz system bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, by przy wyborze dostawcy podpisać korzystną umowę o jakości świadczenia usług, która zagwarantuje nam, że będziemy w stanie w każdej chwili odzyskać dane z naszych kopii zapasowych.
  4. Rozważ usługę DisasterRecovery. Pozwala na natychmiastowe przywrócenie całej infrastruktury. Dostawca usług chmurowych oferuje tworzenie w czasie rzeczywistym zapasowego centrum danych, w którym replikowane są wszystkie informacje przechowywane i przetwarzanie przez użytkownika. Takie zasoby informatyczne pozwalają utrzymanie ciągłości działania, co dla wielu firm ma kluczowe znaczenie. Dzięki temu nie ma potrzeby samodzielnie utrzymywać oraz dbać o bezpieczeństwo zapasowego centrum danych.

W porównaniu z poprzednimi latami, wydaje się, że poziom świadomości wśród przedsiębiorców rośnie, choć nadal istnieją firmy, które boją się rozwiązań chmurowych. Dni, takie jak Światowy Dzień Kopii Zapasowych przypominają, że istnieją usługi oraz rozwiązania, które oferują wysoki poziom bezpieczeństwa – chmura, kopie zapasowe, czy DisasterRecovery – mówi Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud – Jako dostawca rozwiązań chmurowych, zdajemy sobie sprawę, że dane są najcenniejszym kapitałem każdej firmy. Dlatego tak ważna jest ich ochrona dostosowana do każdych wymagań”.