Jak internauci świętują Wielkanoc?

Aż 95% panelistów badania GaduSondy przeprowadzonego wśród użytkowników komunikatora Gadu-Gadu obchodzi Święta Wielkiej Nocy, a 14% nie lubi tych świąt. Jak pokazuje badanie, uważamy Wielkanoc za przejaw pięknej polskiej tradycji (76% wskazań), za bardzo radosne (71%) i wyjątkowo rodzinne święta (67%). Zdecydowana większość badanych przyznaje Świętu Wielkiej Nocy rangę wydarzenia kościelnego i religijnego (68%).

Jak wynika z internetowej sondy, co nie jest specjalną niespodzianką, spędzimy te święta z rodziną. 30% badanych odwiedzi przyjaciół i znajomych.

Internauci aktywnie przygotowują się do rodzinnego spędzenia Świąt: sprzątają, robią zakupy, składają życzenia rodzinie i znajomym, a także gotują i przyrządzają świąteczne potrawy. Jak się można było spodziewać, kobiety bardziej są zaangażowane w przygotowania świąteczne. Częściej gotują, sprzątają, itd. Ale największe dysproporcje zauważalne są w zaangażowaniu kobiet w przygotowywaniu potraw (75% kobiet a 40% mężczyzn) i dekorowaniu pisanek, malowaniu jajek (72% kobiet a 44% mężczyzn). Panowie raczej pomagają sprzątać, robić zakupy.

Jak internauci świętują Wielkanoc?

Sporo osób traktuje Wielkanoc jako okazję do spotkań w gronie znajomych (64%). A blisko połowa przyznaje, że święta to wielkie obżarstwo i siedzenie przy stole (49%). To ostatnie stwierdzenie najbardziej różnicowało postawy, gdyż jednocześnie co trzeci nie zgadzał się z taką opinią.

Pomimo ogromu wysiłku, przygotowań i wielkiego świątecznego obżarstwa, nadal podtrzymujemy tradycyjny sposób świętowania. Warto też zwrócić uwagę na 25% z nas, którzy chętnie by wyjechali, jednak ze względu na dzieci, rodziców i dziadków decydują się na pozostanie i tradycyjny sposób spędzania świąt.

Metodologia

Badanie wśród internautów, użytkowników komunikatora Gadu-Gadu przeprowadzono dzięki usłudze GaduSonda (WWW.gadusonda.pl), które polega na szybkim zadaniu zestawu pytań wśród panelu internautów.

W sondzie wielkanocnej wzięło udział 3.270 osób, sonda trwała 2 dni i została przeprowadzona w dniach 7-9 kwietnia. GaduSonda jest przeprowadzana wśród grupy internautów, którzy świadomie zostali panelistami nowoczesnych polskich badań internetowych.