Jak długo żyje Windows?

Każdy system z rodziny Windows ma 3 lata życia, po czym następuje jego powolne "umieranie".

Wprowadzając nowe wersje Windows Microsoft musi zrobić dla nich miejsce na rynku, żeby dobrze się sprzedawały. Odbywa się to poprzez "uśmiercanie" wsześniejszych edycji systemu. Jest to zaplanowana ze szwajcarską precyzją operacja. Microsoft przewiduje, że licencje na dany system dostępne są dla klientów przez 5 lat, jednak każdy system z rodziny Windows ma tak naprawdę tylko 3 lata życia, po czym następuje jego powolne "umieranie".

Życie systemu Windows jest podzielone na trzy fazy, wyznaczane konkretnymi datami. Pierwsza faza, tzw. główna trwa trzy lata (zegar zaczyna bić od momentu wprowadzenia systemu na rynek). W tym czasie licencje są ogólnie dostępne dla klientów, a Microsoft świadczy pełen zakres pomocy technicznej, m.in. publikując dla danego produktu nowe łatki czy Service Packi, a w niektórych przypadkach nawet wysyłając swoich specjalistów do klienta.

Po upływie trzech lat Windows wkracza w drugą fazę życia (tzw. przedłużoną). Microsoft zaczyna ograniczać dostępność licencji oraz ogranicza pomoc techniczną do udzielania informacji w trybie online, ewentulanie dojeżdzając do klienta za dodatkową opłatą. Druga faza trwa 12 miesięcy (4 lata od premiery), po czym rozpoczyna się trzecia i ostania faza (faza bez pomocy technicznej). Następuje dalsze ograniczanie sprzedaży licencji, a pomoc techniczna zawęża się do publikowania informacji online. Koniec trzeciej fazy może nastąpić po upływie 12 miesięcy. Po tym czasie system zostaje całkowicie wycofany ze sprzedaży.

Microsoft opublikował dokładny "rozkład jazdy", w którym podaje konkretne daty oznaczające wkraczanie poszczególnych edycji systemu Windows w kolejne fazy "życia". W zestawieniu zabrakło Windows XP. Microsoft nie podał informacji dotyczących tego systemu.