Jak budować z internetem?

Sektor nieruchomości w Polsce to niewątpliwie bardzo lukratywny rynek. Branża internetowa umiejętnie reaguje na różne trendy biznesowe, także i w tym przypadku, tworząc niezwykle przydatne narzędzia ułatwiające zakup lub budowę nieruchomości. Jednymi z najnowszych produktów służących temu celowi są wyszukiwarka Adreso.pl, dziś uruchomiona Porównywarka Hipoteczna od WP, oraz Taniachata.pl.

Jak wynika z raportu European Housing - średni wzrost cen nieruchomości w naszym kraju wyniósł 21 proc w 2007 r. To najwięcej w grupie 21 państw zbadanych przez to stowarzyszenie. Podmioty działające w sieci również chcą wykorzystać sprzyjające okoliczności, oferując usługi związane z nieruchomościami.

Powstały niedawno serwis Adreso.pl (funkcjonuje jeszcze w wersji beta) jest wyszukiwarką nieruchomości. Oczywiście wyszukiwarki tego typu już istnieją, ale Adreso.pl prezentuje ogłoszenia z kilkunastu różnych, wielkich portali ogłoszeniowych o tematyce nieruchomości, m. in. z Otodom.pl, Domiporta.pl czy Gratka.pl. Serwis daje też możliwość ustawienia tzw. powiadomień e-mailowych. Wystarczy, że podamy serwisowi, jakie nieruchomości nas interesują, a on powiadomi nas mailowo, gdy takie się pojawią. Ciekawą usługą serwisu jest wykres, który pojawia się nad każdym wynikiem wyszukiwań. Informuje nas on o średnich cenach nieruchomości w Polsce, jakich w danej chwili szukamy.

Jak na razie wyszukiwarka przypomina nieco wyglądem wroom.pl, ale unowocześnienia podobno już w drodze. Małą niedogodnością w wyszukiwaniu ofert mogą okazać się reklamy wyświetlane po obu stronach wyników wyszukiwania.

Serwis planuje ekspansję na Zachód już w 2009 roku. Wtedy też na Adreso.pl pojawią się ogłoszenia z zagranicznych serwisów zajmujących się handlem nieruchomościami.

Jak budować z internetem?

Adreso.pl

Również Wirtualna Polska podejmuje nowe kroki w branży nieruchomości. Dziś sekcja Biznes portalu została wzbogacona o nowe narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić zdolność kredytową oraz poznać szczegóły dostępnych ofert kredytowych. Porównywarka hipoteczna umożliwia analizę dwóch kluczowych "parametrów kredytowych": celu kredytowania i zdolności kredytowej. Autorska metodologia działania porównywarki jest bardzo zbliżona do procedur stosowanych przez banki, co według autorów ma wpłynąć na jej efektywność.

Co istotne w porównywarcę, sprawdzić można dostępne oferty banków przy zróżnicowanych celach kredytowych, m.in. konsolidacji kredytu, pożyczce hipotecznej, refinansowaniu kredytu, itp. WP umożliwia także geograficzną weryfikację dostępności poszczególnych ofert kredytowych i kontakt z doradcą bankowym lub pośrednikiem finansowym. Produkt WP nie był oczywiście pierwszy na rynku i będzie konkurował m.in. z ehipoteka.com.

Jak budować z internetem?

Porównywarka Hipoteczna Wirtualnej Polski

Ostatnim omawianym serwisem jest Taniachata.pl. Jest to pierwsza w Polsce witryna porównujący ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych. Serwis współpracuje z dużymi sklepami (m.in. Ikea czy Leroy Merlin) które oprócz zwykłej promocji mogą dodatkowo wystawiać swoje produkty na stronach Taniachata.pl. Serwis chwali się, że oprócz celu biznesowego, posiada również cel ideowy. Jak czytamy na stronie: "Chcemy zachęcić młodych Polaków do pozostania w kraju i wybudowania własnego domu".

Taniachata.pl dołączyła ostatnio do sieci reklamowej BUDOWNICTWOonline, która skupia wyłącznie witryny poświęcone budownictwu, rynkowi nieruchomości oraz urządzaniu wnętrz. Jak widać, również sieci reklamowe bacznie zwracają uwagę na rynek nieruchomości.

Jak budować z internetem?

Taniachata.pl