JTT dostawcą serwerów dla CERN

Wrocławska spółka wygrała przetarg o wartości 1,3 mln zł, na dostawę 44 serwerów dla Europejskiego Centrum Fizyki Cząstek. Jest to już drugi kontrakt realizowanych dla CERN przez JTT.

JTT Computer SA dostarczy 44 serwery dyskowe dla Europejskiego Centrum Fizyki Cząstek (CERN). Wartość kontraktu przekracza 1,3 mln zł. Sprzęt dostarczony przez JTT posłuży do wstępnego przetwarzania i składowania danych laboratoryjnych generowanych podczas pracy zainstalowanego w CERN tzw. akceleratora protonów.

Budowane na zamówienie serwery bazują na wieloprocesorowych platformach Intela i wyposażone są w kontrolery IDE RAID współpracujące z 12 dyskami IDE. Łączna pojemność dyskowa wszystkich serwerów wyniesie 24 TB. Jak utrzymują przedstawiciele CERN, dane na bieżąco przetwarzane podczas pracy akceleratora "są porównywalne z liczbą informacji, jakie byłyby przekazywane, gdyby w tym samym momencie każdy mieszkaniec Ziemi rozmawiał równocześnie z dwudziestoma osobami".

JTT wygrała przetarg ogłoszony przez CERN w styczniu br. Podpisanie umowy z centrum poprzedziła wizytacja międzynarodowych ekspertów we wrocławskiej firmie. Jest to już drugi kontrakt realizowany dla Europejskiego Centrum Fizyki Cząstek przez JTT. W zeszłym roku firma wygrała przetarg na dostawę 14 sztuk podobnej klasy serwerów.

Polskie instytucje naukowe biorą udział w pracach CERN od 1990 r.