Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Irański bloger skazany na 19 lat więzienia

Hossein Derakhshan, autor pierwszego bloga w języku perskim, skazany został na karę 19 lat pozbawienia wolności. Sąd w Teheranie uznał, że bloger jest winny obrazy irańskich świętości i współpracy z wrogimi państwami. Skazany ma prawo do apelacji.

Derakhshan to ważna postać związana z ruchem wolnościowym w Iranie. Jako pierwszy, opublikował po persku instrukcję "jak założyć bloga" i od ponad 10 lat umieszczał na swojej stronie artykuły w języku perskim i angielskim.

W roku 2000, Derakhshan zdecydował się na wyjazd z kraju i zamieszkanie w Kanadzie, skąd w dalszym ciągu prowadził bloga i akcje społeczne, mające na celu zwiększenie wolności obywatelskich w Iranie. Na swoim kanadyjskim paszporcie w 2006 r. był m.in. w Izraelu, gdzie zabiegał o pokojowe rozwiązanie konfliktu irańsko-izraelskiego.

W roku 2008, bloger odwiedził swój rodzinny dom, gdzie został zatrzymany i oddany w ręce "wymiaru sprawiedliwości". Iran nie respektuje podwójnego obywatelstwa Derakhshana. Apel o wypuszczenie działacza wysłał m.in. MSZ Kanady - Lawrence Cannon i organizacja Reporterzy bez Granic.

35-letni Houssein Derakhshan przebywa obecnie w teherańskim areszcie. Irański wyrok zawiera również klauzulę, w której blogerowi na 5 lat zakazuje się udziału w życiu medialnym.

Na świecie, za prowadzenie bloga, sądzonych jest znacznie więcej osób. 19-letnia blogerka z Syrii, Tal al-Mallohi, przebywa w areszcie od stycznia, choć do tej pory nie postawiono jej żadnych zarzutów.