Irański bloger skazany na 19 lat więzienia

Hossein Derakhshan, autor pierwszego bloga w języku perskim, skazany został na karę 19 lat pozbawienia wolności. Sąd w Teheranie uznał, że bloger jest winny obrazy irańskich świętości i współpracy z wrogimi państwami. Skazany ma prawo do apelacji.

Derakhshan to ważna postać związana z ruchem wolnościowym w Iranie. Jako pierwszy, opublikował po persku instrukcję "jak założyć bloga" i od ponad 10 lat umieszczał na swojej stronie artykuły w języku perskim i angielskim.

W roku 2000, Derakhshan zdecydował się na wyjazd z kraju i zamieszkanie w Kanadzie, skąd w dalszym ciągu prowadził bloga i akcje społeczne, mające na celu zwiększenie wolności obywatelskich w Iranie. Na swoim kanadyjskim paszporcie w 2006 r. był m.in. w Izraelu, gdzie zabiegał o pokojowe rozwiązanie konfliktu irańsko-izraelskiego.

W roku 2008, bloger odwiedził swój rodzinny dom, gdzie został zatrzymany i oddany w ręce "wymiaru sprawiedliwości". Iran nie respektuje podwójnego obywatelstwa Derakhshana. Apel o wypuszczenie działacza wysłał m.in. MSZ Kanady - Lawrence Cannon i organizacja Reporterzy bez Granic.

35-letni Houssein Derakhshan przebywa obecnie w teherańskim areszcie. Irański wyrok zawiera również klauzulę, w której blogerowi na 5 lat zakazuje się udziału w życiu medialnym.

Na świecie, za prowadzenie bloga, sądzonych jest znacznie więcej osób. 19-letnia blogerka z Syrii, Tal al-Mallohi, przebywa w areszcie od stycznia, choć do tej pory nie postawiono jej żadnych zarzutów.