Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Irańczycy odcięci od YouTube'a i Facebooka

Irańskie władze w sobotnie popołudnie zablokowały dostęp do internetowych serwisów społecznościowych YouTube i Facebook, a w stolicy kraju przestała działać główna sieć telefonii komórkowej. Zabiegi te mają utrudnić przeciwnikom rządu organizowanie demonstracji w proteście przeciw wynikom ostatnich wyborów prezydenckich.

Mahmud Ahmadineżad, dotychczasowy prezydent Iranu, zdecydowanie wygrał wybory, co z niezadowoleniem przyjęli zwolennicy jego oponenta - Mir Husejna Musawiego. Opozycja wyległa na ulice, by tam protestować przeciw wynikom głosowania, które - jej zdaniem - zostały sfałszowane. Władze zapewniają, że do "cudów nad urnami" nie doszło, a demonstracje zwolenników Musawiego uznają za nielegalne.

Wkrótce po wybuchu zamieszek na YouTube i Facebooku pojawiły się zdjęcia i filmy dokumentujące ich przebieg. W sobotnie popołudnie wejście na serwisy stało się niemożliwe, niezależnie od miejsca logowania i dostawcy Internetu. Blokadę nałożono na kilka innych stron internetowych, wspierających Musawiego. W stolicy kraju zablokowano połączenia w sieci telefonii komórkowej (wraz z opcją wysyłania SMS-ów).

Warto przypomnieć, że Facebook jest przez irańskie władze blokowany po raz kolejny na przestrzeni kilku tygodni - jeszcze przed wyborami, 23 maja, ograniczono dostęp do tego serwisu, jednak blokadę zdjęto trzy dni później.

W Iranie działają dwie sieci telefonii komórkowej - operatorem jednej z nich jest należąca do państwa spółka MCI, właścicielem drugiej jest prywatna firma Irancell.