Ipla obiektem ataku DDoS

Część fanów boksu, która postanowiła obejrzeć jedną z najbardziej oczekiwanych walk bokserskich w tym roku za pomocą ipla, musiała obejść się smakiem. Według Redefine powodem był atak typu DDoS.

W ubiegłą sobotę miała miejsce jedna z najbardziej widowiskowych gali bokserskich w Polsce - na jednym ringu zmierzyli się Tomasz Adamek i Andrzej Gołota.

Telewizja Polsat, która posiadała prawo do transmisji gali, postanowiła także udostępnić materiał wideo internautom za pomocą swojej platformy ipla. Niestety, nie każdy chętny do obejrzenia walki mógł skorzystać z aplikacji.

"W trakcie trwania transmisji z gali został przeprowadzony dwukrotny atak na serwery platformy ipla odpowiedzialne m.in. za logowanie użytkowników. Najprawdopodobniej był to atak typu DDoS, który spowodował uniemożliwienie na ponad godzinę logowanie się części użytkowników do platformy" - poinformowała należąca do Polsatu spółka Redefine, która rozwija produkt ipla.

Ipla obiektem ataku DDoS

Jak podaje firma, pierwszy atak nastąpił po godzinie dziewiętnastej i został przez serwery platformy ipla odparty, drugi, dużo większy nastąpił przed godziną dwudziestą pierwszą i spowodował unieruchomienie części serwerów. Wszystkie serwery platformy ipla zostały ponownie uruchomione przed najważniejszą walką wieczoru Gołota kontra Adamek, mimo to, nie wszystkie osoby mogły skorzystać z transmisji.

Według Redefine, kolejną przyczyną, z racji której części użytkowników nie mogła połączyć się z serwerami ipla były przeciążenia lokalnych operatorów internetowych.

Czy przedstawiciele ipla zgłosili sprawę z wystąpieniem ataku DDoS na policję? - "Jak tylko będziemy wiedzieć więcej na temat źródła ataku, będziemy podejmować dalsze kroki, w tym prawne jeśli to będzie możliwe" - mówi Marcin Pery, prezes zarządu Redefine. - "Najważniejszą stratę upatrujemy w użytkownikach, którzy chcieli uczestniczyć w transmisji na platformie ipla, a nie mogli tego zrobić."

Jak mówi Marcin Pery, podobne ataki na ipla zdarzały się już, ale nie na tak dużą skalę.