Inwestycje w komórkowy Internet

Polkomtel inwestuje ponad ćwierć miliarda dolarów w rozwój usług opartych na WAP i GPRS.

Operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM podpisał z Nokią kontrakt na dostawę platform Artus Messaging i rozwiązań UltraSite i InSite. W ramach umowy fiński producent dostarczy stacje bazowe oraz inne urządzenia i rozwiązania informatyczne niezbędne do rozszerzenia usług opartych na technologiach WAP i GPRS, służących do szybkiego przesyłania danych i dostępu do Internetu z telefonów komórkowych. Wartość kontraktu wynosi 260 mln dolarów.

Nokia współpracuje z Polkomtelem od 1996 r. i jest głównym dostawcą infrastruktury dla sieci telefonii komórkowej tej firmy. Dotychczas Polkomtel zainwestował w swoją sieć ok. 1,6 mld dolarów.

Technologia GPRS dopiero w tym roku jest wdrażana w sieciach telefonii komórkowej w Polsce. Komercyjne uruchomienie usługi jest planowane na koniec roku. Dotychczasowe rozwiązania pozwalają na transmisję danych z prędkością 9600 b/s, co powoduje, że korzystanie z Internetu w oparciu o protokół WAP jest wolne i drogie. GPRS, pozwalając na pakietową transmisję z prędkością ponad 100 Kb/s, umożliwi powszechniejsze korzystanie z mobilnego Internetu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów (m.in. dzięki wprowadzeniu rozliczeń w oparciu nie o czas połączeń tylko o ilość przesłanych danych).