Intertelecom 2004 - zabrakło idei

W dniach od 2 do 4 marca 200 4r. odbyły się XV międzynarodowe targi łączności INTERTELECOM. Na terenie czterech hal sąsiadujących z Politechniką Łódzką swoje wyroby i usługi zaprezentowało szereg firm z kraju i zagranicy.

W obliczu zbliżającej się ogólnopolskiej instalacji cyfrowej sieci trankingowej TETRA dziwi obecność niewielu dostawców urządzeń dla tego systemu. Dystrybutorzy pokazywali głównie aparaty dla TETRY, zaprezentowane już w zeszłym roku. Zabrakło oferty producentów central. Producenci anten, oprócz wyrobów dla TETRY, przedstawili produkty dla innych systemów bezprzewodowych (Nera, Andrew, Kathrein). Widać było wyraźnie, że światowy boom bezprzewodowych sieci LAN nie znalazł odzwierciedlenia w ofercie targowej – zaledwie kilku przedstawicieli producentów proponowało punkty dostępu w technologii 802.11x (Linksys, D-link, 3Com). Cieszy natomiast duża liczba zainstalowanych na terenie targów Access Pointów Wi-Fi, gotowych do użytku dla odwiedzających. Obecni na targach dwaj polscy operatorzy GSM (zabrakło Idei), chwalili się przede wszystkim atrakcyjnymi planami taryfowymi (zabrakło premier nowych usług). Era promowała sieć swoich punktów dostępowych Wi-Fi. Żaden z operatorów nie wspominał o planach wprowadzenia telefonii 3G na rynek Polski.

Pokazywano anteny do lokalnych sieci bezprzewodowych, zabrakło zaś anten dla rozwiązań publicznych, czyli hot spotów. Na targach pokazano szereg urządzeń do testowania sieci bezprzewodowych (analizatory widma, analizatory protokołów) pochodzących od różnych producentów (National Instruments, Anritsu, Textronics, Aligent). Z polskich producentów sprzętu radiowego wyróżniały się stoiska Radmoru (sprzęt radiokomunikacyjny dla wojska i służb publicznych) oraz RWT, który zaprezentował na INTERTELEKOMIE bezprzewodowy moduł abonencki dla systemu CDMA (system na razie instalowany jest wyłącznie na terenie Warszawy). Spółka-córka TP SA - Emitel prezentowała swoje osiągnięcia w implementacji DVB i DVT na terenie kraju.

Żadne z seminariów technicznych podczas targów nie było poświęcone technologii bezprzewodowej. Zabrakło rozwiązań bezprzewodowych dla MSP zapewniających łączność z przepływnościami porównywalnymi z E1. Luka ta zostanie najprawdopodobniej wypełniona przez standard IEEE 802.16. Być może za rok lub dwa odbędą się targi prawie w całości poświęcone szerokopasmowemu wolnemu od kabli Internetowi.