Internetowy satelita z Japonii

Japoński rząd oficjalnie potwierdził plany wyniesienia na orbitę satelity komunikacyjnego, który udostępni szerokopasmowy dostęp do Internetu dla rejonów górskich i odległych wysp, a także na pokładach szybkobieżnych pociągów, samolotów i statków.

Maksymalna prędkość łącza, jakie miałby oferować satelita, ma dorówywać szybkości łącz światłowodowych i wynosić 100 Mbit/s. Średnica anteny satelity ma mieć aż 22 metry, co daje szesnaście razy większą powierzchnię niż anteny standardowych satelitów komunikacyjnych. Będzie on w stanie odbierać nawet bardzo słabe sygnały, na przykład z telefonów komórkowych, które, pomimo małych mocy nadajników, będą mogły komunikowac się z nim z prędkością 10 Mbit/s.

Rząd Japonii zamierza już w przyszłorocznym budżecie przyznać środki na badania i rozwój tego projektu, a start usługi jest planowany na rok 2015. Rozwiązanie takie jest dla Japonii bardzo dobre, gdzyż leży ona w rejonie bardzo aktywnym sejsmicznie, a łacza satelitarne nie są wrażliwe na trzęsienia ziemii, czy inne kataklizmy, które często nawiedzają ten kraj.