Internetowi aktywiści w więzieniach

Organizacja Reporterzy Bez Granic ostro skrytykowała decyzję o zatrzymaniu w areszcie domowym wietnamskiego cyberdysydenta. Nguyen Khac Toan został niedawno zwolniony z więzienia na mocy noworocznej amnestii - po odsiedzeniu trzech lat z zasądzonych dwunastu. Okazało się jednak, że skazany za "szpiegostwo" (czyli wysyłania e-maili do organizacji ochrony praw człowieka, co zostało uznane za działanie "reakcyjne") Wietnamczyk przez następne trzy lata nie może opuszczać domu.

Nguyen Khac Toan nie jest jedynym wietnamskim "internetowym dysydentem". Reporterzy Bez Granic cały czas domagają się uwolnienia innych Wietnamczyków więzionych za swoją opozycyjną działalność w Internecie. Doktor Pham Hong Son odsiaduje pięcioletni wyrok, a jego stan zdrowia jest wyjątkowo niepokojący, pisarz i były dziennikarz Nguyen Vu Bing niedawno rozpoczął siedmioletnią odsiadkę. Obaj zostali skazani za wyrażanie swoich opinii w Internecie.

Ciągle nic nie wiadomo o trójce młodych internautów aresztowanych w październiku. Truong Quoc Tuan i Truong Quoc Huy, a także narzeczona jednego z nich Lisa Pham zostali zatrzymaniu we własnym domu w mieście Ho Chi Minh i ślad po nich zaginął. Wiadomo tylko, że zostali oskarżeni o nawoływanie do obalenia rządu, co objawiało się przesiadywaniem na internetowym czacie dotyczącym demokracji.

Wietnamskie media są bardzo ściśle kontrolowane. Organizacje ochrony praw człowieka oskarżają rząd wietnamski o brutalne tłumienie jakichkolwiek wolnościowych ruchów i zamykanie w więzieniach każdego, kto odważy się na krytykowanie rządu lub partii komunistycznej.