Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Internetowe wydarzenia roku według internautów

Zamknięcie serwisu Napisy.org i premiera iPhone'a to najważniejsze wydarzenia w branży internetowej w mijającym roku - tak zadecydowało prawie 2000 osób, które wzięły udział w ankiecie stworzonej przez firmę NetGuru.pl, organizatora spotkań BarCamp.

Drugim najważniejszym wydarzeniem w polskim internecie wybrano "ekspansję popularności serwisu społecznościowego Nasza-Klasa.pl".

Premiera cyfrowej edycji albumu Radiohead była drugim najbardziej istotnym wydarzeniem w światowym internecie, zdecydowały osoby wypełniające ankietę.

Na podstawie wyników sondażu został napisany raport. Jak podkreślają jego pomysłodawcy, najważniejszym elementem opracowania są komentarze znanych blogerów piszących o technologii.

-Z mojego punktu widzenia, wydarzenie w polskim internecie było jedno i jest nim nasza-klasa.pl, serwis, który mimo rozmaitych problemów, upowszechnia się w lawinowym tempie i którego marka będzie już niedługo tak silna jak Onet, Wirtualna Polska czy Gadu-Gadu - uważa Marcin Jagodziński, autor bloga netto.

- Ciekawym krokiem jaki zaczynam obserwować w Polsce jest tworzenie unikalnego kontentu na potrzeby Sieci. Pierwszą jaskółką jest Tomasz Lis i serwis Cozpolska.pl ale już niebawem pojawią się następne tego typu inicjatywy. Walka o internetową telewizje ciągle się toczy. Nikt jeszcze nie zaproponował czegoś co w pełni wykorzysta potencjał obu mediów. W ubiegłym roku mogliśmy zobaczyć kolejne próby Joost i na lokalnym podwórku Tvn24.pl - pisze Tomasz Karwatka, prowadzący www.webusability.pl.

Internetowe wydarzenia roku  według internautów

Najważniejsze wydarzenie w polskim internecie A.D. 2007 zdaniem internautów. Źródło: Raport "Najważniejsze wydarzenie w Internecie w 2007 r."

Największą grupę osób, które wypełniły ankietę, stanowili studenci, kolejne były "osoby pracujące w IT" i "osoby zainteresowane technologią". Najmniejszą grupę stanowili inwestorzy i przedsiębiorcy.

-Respondenci nie dostrzegali dużych "biznesowych" wydarzeń, takich jak otwarta platforma Facebooka czy wejście na giełdę Gadu-Gadu. Dużo ważniejsze były dla nich nowe serwisy "dla każdego" - czyli nasza-klasa.pl, zumi.pl, tvn24.pl - niezależnie od ich faktycznej innowacyjności - komentuje wyniki ankiety Piotr Wrzosiński z bloga wnet.

- Główny wniosek, który nasunął mi się gdy tworzyliśmy ankietę jest taki, że nie ma punktów wspólnych między tym co dzieje się na świecie, a tym co dzieje się w Polsce. Kiedyś byliśmy drugim światem, teraz po prostu jesteśmy technologiczną drugą ligą - podsumowuje Kuba Filipowski z firmy Netguru.pl, jeden z pomysłodawców raportu.

W raporcie można też znaleźć opinie kilkunastu innych blogerów, m.in. Marty Klimowicz, Piotra Koniecznego, Artura Kurasińskiego i Sebastiana Kwietnia.

Raport można pobrać ze strony:

http://barcamp.pl/raport_2007

Patrz także:

Napisy.org zamknięte, twórcy serwisu zatrzymani!

iPhone - skazany na sukces?