Internetowe radia będą rozliczane

Amerykańskie stowarzyszenie twórców przedstawiło system monitorujący nadawanie muzyki przez internetowe rozgłośnie. Ma on służyć do obliczania należnych wykonawcom honorariów.

American Society of Composers, Authors and Publishers (ASCAP) chce zastosować w Internecie system „Audiosoft Tracking Master” (opracowany przez firmę Audiosoft).

Pozwoli to na dokładne monitorowanie nagrań muzycznych wykorzystywanych przez wirtualne radiostacje. Umożliwi też naliczanie należnych wykonawcom honorariów podobnie jak w przypadku tradycyjnych nadawców.

System już przetestowano na dwóch najpopularniejszych programach do słuchania internetowych rozgłośni – Real System i Windows Media. Jednak może on śledzić tylko wykorzystywanie muzyki przez radia, nie sprawdzono go natomiast przy pobieraniu plików dźwiękowych z Internetu (ponieważ wciąż brakuje jasnych regulacji prawnych).

ASCAP proponuje, by wirtualne radia płaciły tytułem honorariów twórcom 1,6 procent swoich dochodów. Odliczenia mają iść bezpośrednio do wykonawców z pominięciem firm fonograficznych.