Internetowe banki przyciągają oszustów

Brytyjska policja przesłuchuje trzech mężczyzn podejrzanych o wyłudzenie tysięcy funtów z internetowego banku Egg.com. Specjaliści od przestępczości gospodarczej twierdzą, że inne banki internetowe są tak samo narażone na ryzyko oszustwa.

Podejrzani nie są hakerami. Nie stosowali żadnych sztuczek z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Wystarczyło po prostu podać fałszywe dane osobowe we wniosku wysłanym pocztą elektroniczną i zaakceptowanym przez bank. Przedstawiciele Egg.com twierdzą, że ich systemy komputerowe są bezpieczne.

Jak wykazała praktyka, rzeczywiście skutecznie zabezpieczają one transmisję danych, ale nie mogą wyłapać oszustwa wśród wielu wniosków kredytowych. Obecnie system banku jest modyfikowany tak, aby mógł wychwytywać wnioski podpisane różnymi nazwiskami, ale wysłane z tego samego komputera. Bank także poinformował, że wyłudzone pieniądze nie zostały skradzione klientom, ale nie podał ich kwoty. Dodano, że w budowie zabezpieczeń przed oszustami w przyszłości pomoże analiza komputerów należących do podejrzanych.