Internet zalewają blogi

Co 7,4 sekundy powstaje na świecie nowy blog - podaje serwis Search Engine Lowdown. Według firmy Technorati, która specjalizuje się w monitorowaniu blogów, jest ich na świecie ok. 4,1 mln.

David Silfry, założyciel Technorati, zapewnia, że jego wyszukiwarka jest w stanie śledzić wszystkie istniejące blogi, a te nowopowstające dołącza do swoich zasobów w przeciągu 7 minut od ich założenia. Mimo imponującej dynamiki wzrostu liczby blogów, prawie połowa z nich jest porzucana przez założycieli, w tym 45% szybko po ich uruchomieniu.

Na rynku blogów pojawiają się nowinki. Microsoft ze swoim serwisem blogowym Scoble, zapoczątkował modę na blogi korporacyjne. Serwis ma najwięcej blogujących pracowników. Choć dzienniki korporacyjne miały ułatwiać komunikację pomiędzy pracownikami, wciąż nie cieszą się nadmierną popularnością. Jest ich niewiele, bo około 5 tys.

RSS feed (czytnik wątków, format dystrybucji treści, umożliwiający umieszczanie wiadomości na niezależnych stronach internetowych) staje się niewątpliwe ważnym elementem blogowego życia. Okazuje się, że istotne jest to, czy blog ma czytnik wątków RSS. Strony, które go posiadają, mają zwykle więcej linków do siebie odnoszących, niż te, które czytnika nie mają. Blogi bez czytnika są wciąż liczniejsze. Jedynie 31% blogów rozpowszechnia swoje treści przy pomocy RSS.