Internet za 10 lat - rozstrzygnięcie konkursu

Rafał Pachołek

Internet jest bardzo dynamicznym środkiem masowego przekazu. Za 10 lat możemy się spodziewać ułatwienia budowy stron internetowych, dużą rozbudowę języków programowania poprawiającą, już i tak wielką funkcjonalność Internetu.

Projekty np. Natal Microsoftu czy konkurencyjne projekty zostaną wdrożone do codziennego poruszania się po Internecie. Komendy ruchowe wzbogacą możliwości Internetu i ułatwią codzienną pracę, przykładowo poprzez poruszanie się po Internecie tak jak nas przyzwyczajono w filmach SF, a również wzbogacą możliwości rozrywki poprzez chociażby interaktywne gry internetowe, a wszystko to zobaczymy w trzech wymiarach, co patrząc na rozwój telewizji, jest niemal pewne, że prędzej czy później 3D zawita do Internetu.

Błyskawiczne poruszanie się po Internecie dzięki komendom głosowym, wygoda używania dzięki dostosowaniu stron do swoich potrzeb, przykładowo poprzez samodzielną stylizację serwisów. Strony staną się dynamiczne, nie będą się zmieniać tylko pod dyktando administratorów, to społeczeństwo będzie je w większości budować.

Oczywiście przepływ danych będzie dużo szybszy od dzisiejszego, co przyspieszy wymianę danych i synchronizację z, już dziś popularyzowanymi, aplikacjami działającymi w chmurach. Chmury pozwolą na zrezygnowanie z dużych dysków, co zmniejszy koszty, a ponadto sprawi, że z łatwością otworzymy wszystkie nasze dokumenty, a nawet programy z każdego miejsca i na każdym sprzęcie z dostępem do Internetu.

Internet zapewne stanie się bardziej powszechny poprzez wdrażanie mobilnych urządzeń, będące na wyposażeniu każdego. Już za 10 lat internet zmieni się nie do poznania.