Internet w Europie na tle USA i Azji

Komisja Europejska opublikowała informacje, z których dowiadujemy się ile osób korzysta z szerokopasmowego Internetu w Unii Europejskiej. Zdradzono też jak szybki jest nasz Internet na tle USA i Azji.

Według informacji Komisji Europejskiej aż dziewięć krajów należących do UE może się pochwalić większą liczbą użytkowników Internetu w przeliczeniu na stu mieszkańców niż USA. Ponad 26,4 internautów na stu mieszkańców znajdziemy we Francji, Niemczech, Finlandii, Belgii, Danii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii i Zjednoczonym Królestwie. W Unii znajdziemy też parę światowych liderów. W Holandii i Danii 40 na 100 mieszkańców korzysta z łącza szerokopasmowego.

Niestety aż tak dobrze nie jest w przypadku prędkości Internetu. W połowie tego roku kalendarzowego zaledwie 29% europejskich łącz szerokopasmowych gwarantowało prędkości na poziomie 10Mbps, a jedynie 5% 30Mbps albo więcej. W tym przypadku kraje Unii wyprzedza Japonia i Korea Południowa. Liczby te mają się przekładać na zaledwie 1% mieszkańców Unii Europejskiej, którzy mają możliwość podłączenia się do światłowodu gwarantującego dużą przepustowość. W przypadku Japonii z takiego łącza korzysta 12% mieszkańców, a w Korei Południowej 15%.

Komisja Europejska widzi jednak problem i stara się, by do roku 2020 wszystkie łącza internetowe oferowały prędkości na poziomie 30Mbps. W tym samym roku, przynajmniej połowa Europejczyków ma mieć możliwość podłączenia w swych domach Internetu o prędkości 100Mbps. Komisja Europejska zamierza też zająć się rozwojem szerokopasmowego Internetu dostarczanego drogą radiową.

Czy w ciągu dziesięciu lat uda się osiągnąć ten cel?