Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Internet sieci Orange blokuje odbiór kanałów TV

Jak donosi Gazeta Wyborcza, radiowy dostęp do Internetu zakłóca prawidłowe odbieranie kanałów telewizyjnych. Wszystkiemu winna jest usługa sieci Orange działająca na częstotliwości 450 MHz. Jak się okazuje, niektóre typy anten telewizyjnych poza sygnałem stacji odbierają również fale emitowane z masztów operatora komórkowego. Urząd Komunikacji Elektronicznej twierdzi, że sprawy nie da się rozwiązać, gdyż nikt nie złamał prawa.

Przez ostatnie tygodnie z całego kraju do Urzędu Komunikacji Elektronicznej napływały informacje o problemach związanych z odbiorem telewizji.

"To zaczęło się niedawno. Najpierw myślałem, że popsuł mi się odbiornik. Na ekranie jest kaszka, albo nic nie widać a z głośnika dziwnie szumi. Zaniosłem telewizor do naprawy, a oni nawet nie spojrzeli tylko mówią coś o Internecie. Podobno w całej okolicy nie ma teraz jak oglądać. Zadowoleni tylko ci co mają talerze satelitarne, też będę musiał kupić coś takiego" - mówi dla PC World Kazimierz Waligórski, mieszkaniec Chotynii.

Zaistniałe problemy są efektem funkcjonującej usługi radiowego dostępu do Internetu w sieci Orange. Najpierw operator wygrał w przetargu częstotliwość 450 MHz. Następnie zamontował kilkaset nadajników, pokrywając połowę kraju i wtedy zaczęły się problemy. Jednak dzięki szybkiej interwencji pracowników UKE w ciągu tygodnia poznano przyczynę. Anteny telewizyjne starszego typu poza kanałami odbierają też sygnały internetowe emitowane z masztów Orange. Dokładnie tyczy się to tzw. anten siatkowych, które wzmacniają wszystkie sygnały odbierane przez antenę.

Według Janusza Sulisza, eksperta rynku, tego typu anteny były kiedyś bardzo popularne. Dzisiaj można je znaleźć wyłącznie w małych miasteczkach.

Jednak to nie koniec problemów. Według zapowiedzi Orange, do końca 2009 roku ma działać blisko tysiąc nadajników, za pomocą których radiowy dostęp do Internetu będzie możliwy na 90% terytorium kraju. W efekcie każdy użytkownik tzw. anteny siatkowej zostanie odcięty od telewizji.

Źródło: Gazeta Wyborcza