Internet również z Interią

W ramach podpisanej z firmą Energis umowy Interia.pl uruchomiła numer dostępowy do Internetu. Portal jest kolejnym po m.in. Onecie, Gadu Gadu i Tlenie partnerem Energis w oferowaniu "wdzwanianego" dostępu do Internetu. Firma telekomunikacyjna nie zamierza poprzestać na dotychczasowych umowach - wkrótce współpracę rozpocznie z innymi serwisami. Zamierza również świadczyć usługi szerokopasmowego dostępu do Sieci.

Numery dostępu do Internetu oferowane przez portale i komunikatory internetowe stają się już stałym elementem krajobrazu usług internetowych w Polsce. Korzystający z oferty Interii będą mieli dostęp do treści dodatkowych portalu. Przede wszystkim będą to kodowane części serwisów poświęconych programom Bar i Idol, skrzynki pocztowe o lepszych parametrach, płatne pakiety w Randkach. Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Interii twierdzi, że dostęp do tych treści będzie siłą napędzającą internautów do korzystania z oferty dostępowej portalu.

"Płatne usługi komunikacyjne i telekomunikacyjne mają stać się jednym ze znaczących źródeł przychodów portalu" - tłumaczy Tomasz Jażdżyński - "Docelowo chcielibyśmy z tego tytułu osiągać około 20% przychodów. Finansowy plan minimum zakłada osiągnięcie pełnej samowystarczalności czyli dodatniej wartości wskaźnika EBITDA w 2004 r. i rentowności netto w 2005 r." Plany Interii są bardzo optymistyczne.

Interia liczy na to, że internauci "wydzwonią" z jej numeru 30 mln minut miesięcznie. Energis zdradził, że w tej chwili miesięcznie z oferowanych numerów dostępowych wydzwaniane jest 40-50 mln minut miesięcznie. Tym samym Interia ma znacząco podnieść ilość czasu korzystania z numeru Energis.

Warto zauważyć, że oferta Interii kierowana jest jedynie do abonentów Telekomunikacji Polskiej. To operator będzie internautom wystawiał rachunki za korzystanie z usługi.

Energis planuje w najbliższej przyszłości zrealizować kolejne, podobne do tej podpisanej z Interią, umowy. Jarosław Mikos, prezes firmy wspominał przede o portalu Gazeta.pl. Portal jest interesującym partnerem na oferowanie usług dial-up - zaznaczył Mikos - Tym bardziej, że apetyt na świadczenie takiego dostępu ma zarówno Energis, jak i Gazeta.pl. Energis będzie również oferował usługi tego typu bankom, które będą chciały mieć własny numer dostępowy do kontaktów z klientami.

Co więcej, Energis z Interią przymierzają się do świadczenia usług dial-up'owych w pakietach. W ten sposób w ramach wykupionego pakietu usługowego internauta uzyska nie tylko odpowiednią ilość czasu korzystania z Internetu, ale również usługi dodatkowe w postaci zwiększonej skrzynki pocztowej. Obecnie w fazie finalnej są rozmowy z Telekomunikacją Polską dotyczące wysokości cen i objętości minutowej Pakietów Internetowych.

Energis w dalszym planie ma udostępnienie usług szerokopasmowego dostępu do Internetu ADSL. Prognozowany termin uruchomienia usługi to pierwszy kwartał przyszłego roku.