Internet przez satelitę

W piątek 17 lipca na orbicie okołoziemskiej pojawił się kanadyjski satelita telekomunikacyjny, który świadczyć będzie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu mieszkańcom Ameryki Północnej.

Satelita Anik F2 wyniesiony został na orbitę przez rakietę Ariane z europejskiego centrum kosmicznego Kourou (Francuska Gujana).

Anik F2 będzie eksploatowany przez Bell Canada Enterprises Inc. (oddział firmy Telesat) i świadczyć będzie usługi internetowe (transmisja dwukierunkowa) oraz inne usługi telekomunikacyjne.

Na pokładzie satelity (pozycja - 111 stopni orientacji zachodniej) znajdują się następujące transpondery: 38 Ka-band, 32 Ku-band i 24 C-band. Specjaliści oceniają żywot satelity na 15 lat. Przez najbliższe kilka miesięcy satelita będzie testowany, po czym pod koniec roku wejdzie do normalnej eksploatacji.

Pierwotnie satelita miał być wystrzelony 12 lipca, ale problemy techniczne spowodowały, że start przesunięto najpierw na 15 lipca, a następnie na 17 lipca. Tym razem obyło się bez kłopotów i satelita został z powodzeniem umieszczony na stacjonarnej orbicie okołoziemskiej.